Cyril Svoboda měl odevzdat většinu v činžáku. Odmítl

25.01.2011 7:17

Cyril Svoboda se až do loňského listopadu soudil s církevní charitou o dům v pražských Dejvicích. Ústavní soud tehdy zamítl stížnost Svobody na porušení práva na spravedlivý proces. Kauza "Hamižný Cyril" má ale pokračování.

Cyril Svoboda měl odevzdat většinu v činžáku. Odmítl

Bývalý předseda KDU-ČSL Svoboda se v pondělí sešel s ostatními dědici u notářky kvůli vypořádání pozůstalosti po pražské restituentce Marii Kaprálkové. Nesouhlasil ale s uzavřením žádné dohody.

Podíl z celkového majetku

Svoboda má podle závěti nárok na milión korun. Zbytek majetku, jehož cena se pohybuje okolo desítek milionů, si mají rozdělit církevní charita Domov svaté rodiny, Nadace Jedličkova ústavu a rodina Kučerových, která pečovala o Kaprálkovou ve stáří.

„Bohužel se naplnil ten špatný scénář a k dohodě o vypořádání dědictví nedošlo," řekl deníku Právo právní zástupce Nadace Jedličkova ústavu Tomáš Kutnar.

V případě, že se dědicové nedohodnou, přistoupí notářka k použití judikátu Nejvyššího soudu ČR. Umožňuje rozdělit dohromady movité i nemovité dědictví na podíly, což by bylo pro Svobodu mnohem výhodnější.

Soud rozhodl nespravedlivě, tvrdí Svoboda

Podle vyjádření Svobody, které poskytl deníku Právo, nechce uzavírat smlouvy s lidmi, se kterými se ještě nedávno soudil. Dosavadní soudní pře se týkaly platnosti závěti Marie Kaprálkové z roku 2004. Svoboda ji napadl a snažil se dokázat, že platí dřívější poslední vůle z roku 1992, v níž mu byl odkázán činžovní dům v Dejvicích.

Nová poslední vůle Svobodovi přiznává pouze jeden milion korun. Soudy všech instancí včetně Ústavního soudu ale Svobodovu stížnost zamítly.

„Rozhodnutí soudů bylo z mého pohledu nespravedlivé a já si na nesprávné rozhodnutí nepodám ruku," vysvětlil svůj bojkot dohody u notářky. Prý mohlo dojít k dohodě, pokud by ostatní vlastníci nechtěli vypracovat nové posudky na cenu majetku.

Podhodnocený činžák

Hodnota nemovitostí byla totiž nejspíš podhodnocena. Činžovní dům byl v dědickém řízení vyčíslen na 8,1 milionu korun. V médiích se spekulovalo o částce mezi 30 a 50 miliony. Ostatní dědicové tak požadují, aby při podílové metodě vyrovnání došlo nejdříve k posouzení ceny nemovitostí.

Související:

Kauza "Hamižný Cyril": Expředsedu prý nepozvali a zavírají mu ústa 

Svoboda rozzuřil lidovce. Cyrile odejdi, škodíš nám 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsudečnost a xenofobie! Senát na návrh Lásky odsoudil ombudsmana Křečka

8:47 Předsudečnost a xenofobie! Senát na návrh Lásky odsoudil ombudsmana Křečka

Senát zkritizoval veřejného ochránce práv Stanislava Křečka za jeho výroky vůči menšinám a uprchlíků…