Cyril Svoboda měl odevzdat většinu v činžáku. Odmítl

25.01.2011 7:17

Cyril Svoboda se až do loňského listopadu soudil s církevní charitou o dům v pražských Dejvicích. Ústavní soud tehdy zamítl stížnost Svobody na porušení práva na spravedlivý proces. Kauza "Hamižný Cyril" má ale pokračování.

Cyril Svoboda měl odevzdat většinu v činžáku. Odmítl

Bývalý předseda KDU-ČSL Svoboda se v pondělí sešel s ostatními dědici u notářky kvůli vypořádání pozůstalosti po pražské restituentce Marii Kaprálkové. Nesouhlasil ale s uzavřením žádné dohody.

Podíl z celkového majetku

Svoboda má podle závěti nárok na milión korun. Zbytek majetku, jehož cena se pohybuje okolo desítek milionů, si mají rozdělit církevní charita Domov svaté rodiny, Nadace Jedličkova ústavu a rodina Kučerových, která pečovala o Kaprálkovou ve stáří.

„Bohužel se naplnil ten špatný scénář a k dohodě o vypořádání dědictví nedošlo," řekl deníku Právo právní zástupce Nadace Jedličkova ústavu Tomáš Kutnar.

V případě, že se dědicové nedohodnou, přistoupí notářka k použití judikátu Nejvyššího soudu ČR. Umožňuje rozdělit dohromady movité i nemovité dědictví na podíly, což by bylo pro Svobodu mnohem výhodnější.

Soud rozhodl nespravedlivě, tvrdí Svoboda

Podle vyjádření Svobody, které poskytl deníku Právo, nechce uzavírat smlouvy s lidmi, se kterými se ještě nedávno soudil. Dosavadní soudní pře se týkaly platnosti závěti Marie Kaprálkové z roku 2004. Svoboda ji napadl a snažil se dokázat, že platí dřívější poslední vůle z roku 1992, v níž mu byl odkázán činžovní dům v Dejvicích.

Nová poslední vůle Svobodovi přiznává pouze jeden milion korun. Soudy všech instancí včetně Ústavního soudu ale Svobodovu stížnost zamítly.

„Rozhodnutí soudů bylo z mého pohledu nespravedlivé a já si na nesprávné rozhodnutí nepodám ruku," vysvětlil svůj bojkot dohody u notářky. Prý mohlo dojít k dohodě, pokud by ostatní vlastníci nechtěli vypracovat nové posudky na cenu majetku.

Podhodnocený činžák

Hodnota nemovitostí byla totiž nejspíš podhodnocena. Činžovní dům byl v dědickém řízení vyčíslen na 8,1 milionu korun. V médiích se spekulovalo o částce mezi 30 a 50 miliony. Ostatní dědicové tak požadují, aby při podílové metodě vyrovnání došlo nejdříve k posouzení ceny nemovitostí.

Související:

Kauza "Hamižný Cyril": Expředsedu prý nepozvali a zavírají mu ústa 

Svoboda rozzuřil lidovce. Cyrile odejdi, škodíš nám 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…