Dači pro feministky a LGBT. To bude Putin zírat, co opozice vymyslela

10.03.2021 22:38

V Rusku se objevil nový fenomén odpočinkových domů pro politické aktivistky, které jsou unavené bojem proti režimu prezidenta Vladimira Putina. Domy se nazývají Femdačy a jejich adresy jsou tajné a veřejnosti neznámé. „Mnoho žen se cítí osamoceno, vidí, že aktivismus není v Rusku společensky uznáván. Jsou unavené z náhlých domovních prohlídek a zatýkání, potřebují si odpočinout,“ uvádí účel založení domů aktivistka Daria Serenková.

Dači pro feministky a LGBT. To bude Putin zírat, co opozice vymyslela
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace za propuštění Alexeje Navalného
reklama

Americký server The Washington Post informuje o domech, které v Rusku slouží jako útočiště odpůrců režimu prezidenta Vladimira Putina. „Tento dobře udržovaný cihlový dům na okraji Moskvy je jednou z nejexkluzivnějších adres pro ty, kteří jsou vyčerpaní z boje proti vládě prezidenta Vladimira Putina,“ píše se na serveru.

Anketa

Je Miloš Zeman dobrým prezidentem? (Ptáme se od 10.3.2021)

79%
21%
hlasovalo: 38877 lidí

Domy jsou otevřené zejména ženám a také dalším aktivistům v rámci LGBTQ komunity. Pobyt v těchto domech se sjednává skrze „tajný chat“, ve kterém se žadatelé o azyl dozvědí adresu domu, kterou nesmí s nikým sdílet.

Takové domy se nazývají Femdačy po vzoru ruských venkovských domů a chat, takzvaných dachů. Femdačy přejaly tento koncept v rámci feministických a LGBTQ hnutí, která bojují proti Putinově vládě. Famdachy jsou útočištěm pro vyčerpané a Putinovým režimem stíhané členy disentu.

Podle členů Femdač se represe režimu proti ženám v poslední době rapidně zhoršily, a proto je potřeba více takových domů. V domě se podle spoluzakladatelky Darii Serenkové může ubytovat až pět hostů najednou, přičemž pobyt je minimálně týdenní a maximálně na měsíc.

V domě si aktivistky v rámci pobytu odpočinou od náhlých domovních prohlídek, sérií demonstrací a zatčení a následných výslechů. „Mnoho žen se cítí osamoceno, vidí, že aktivismus není v Rusku společensky uznáván. Jsou unavené z náhlých domovních prohlídek a zatýkání, potřebují si odpočinout,“ tvrdí Serenková s tím, že Femdača umožní takovým lidem dobít baterky.

V domě má každý host svůj pokoj a pobyt je vždy zdarma. „Mnoho lidí mi řeklo, že už jenom ten fakt, že tu byli, pro ně moc znamenal. Vědí, že je tu pro ně místo a že je někdo podporuje,“ uvedla Serenková, která tvrdí, že na místo mají otevřené dveře i oběti domácího násilí. To je podle ní v Rusku stále neoblíbeným tématem a domácí násilí není považováno za trestný čin.

Rusko je podle Serenková také dále nepřátelské vůči LGBTQ komunitě, jak ukazuje případ aktivistky Julie Tsvetkovové, která čelí obvinění z šíření gay propagandy na základě obrázků rodin s rodiči stejného pohlaví, které Tsvetkovová sdílela na sociálních médiích. Její případ vyvolal vlnu nesouhlasu ve světě a zproštění viny za „absurdní obvinění“ žádala i organizace Amnesty International.

Po řadě demonstrací na podporu Tsvetkovové se unavené aktivistky mohly zrelaxovat právě na Femdače. Při pobytu zde se nedoporučuje sledovat sociální média ani zpravodajství, ani diskutovat o politice a aktivismu ve společných prostorech domu. Ženy v domě mají místo toho poměrně přesný harmonogram, ve kterém je například společná příprava oběda nebo večeře, odpolední program jako malování nebo zavařování marmelády.

„Harmonogram ale není povinný, je to jen průvodce. Celý den válení v posteli je také fajn,“ dodala Serenková. Mimo to se konají oficiální semináře, psychiatrická sezení s cílem opětovně  nastolit pocit bezpečí a spokojeného života. To vše za účelem dodat energii na další dlouhodobý boj proti Kremlu. „Jde tu o budoucnost Ruska,“ dodává Serenková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

14:48 Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

O délce doby přetrvávání protilátek po prodělání nemoci covid-19 se v posledních měsících vedly dlou…