Dagmar Havlová se pakuje na Havlovi. Expert: Co je komu do toho?

17.10.2011 11:54

Bulvární deník Aha se zaměřil na majetek Havlových. Napsal, že bývalý prezident Václav Havel přepisuje svůj majetek na manželku Dagmar. Jedná se především o nemovitosti za desítky milionů korun. Aha! dále uvedlo, že Havlová může v budoucnu něco z toho prodat a něco naopak pronajmout. Realitní expert ale ParlamentnímListům.cz řekl, že jméno Havlové při případném prodeji cenu nemovitosti nezvýší. Lidé se spíš dívají na cenu a lokalitu, než na to, že nemovitost je obalena známým jménem. Mediální expert Milan Kruml navíc překvapivě zdůraznil, že bulvár napsal něco, kde je zábavná hodnota článku nulová.

Dagmar Havlová se pakuje na Havlovi. Expert: Co je komu do toho?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dagmar Havlová

„Já ani nevím, co je na tom zajímavého pro národ," zkritizoval mediální expert Milan Kruml článek o Dagmar Hlavové v dnešním Aha! pod názvem Jak přišla ke 130 miliónům? Co jej ale tak rozlítilo?

Na konci září totiž podle Aha! předal stále nemocný Václav Havel své manželce polovinu statku ve Žďárci, kde trávil dětství. V pátek pak byla provedena změna vlastníka vily v pražských Střešovicích, kterou Havlovi už léta obývají. Teď vila za nejméně 60 milionů patří výhradně Havlové.

Psali jsme:
Havel přepsal nemovitosti za miliony na manželku Dagmar

„Je to pouze technický krok, ke kterému jsme se na radu právníků už dávno chystali," vysvětlila Dagmar deníku Aha!. Havel si ovšem zajistil, aby měl na vilu takzvané věcné břemeno užívání. Má tak zajištěno, že může užívat nemovitost bez ohledu na jakékoli vlastnické změny.

Bulvární deník pak líčí, kterak asi exprezident stále myslí na zadní kolečka, neboť si ještě stále ponechal polovinu chalupy Hrádeček na Trutovsku, kam jezdí relaxovat. Druhá půlka pak připadla Dagmar Havlové už před šesti lety. Cena historického domu se odhaduje na 20 milionů.

Deník také připomíná, že si Dagmar nedávno koupila a zrekonstruovala vilu v pražských Dejvicích, - Šárecké ulici. Cena domu se teď odhaduje na 40 milionů. Dohromady tedy teď Havlové patří nemovitosti za téměř 130 milionů korun. A právě k vile v Šárecké ulici Aha! připsalo,že bývalá první dáma ji bude s největší pravděpodobností pronajímat.

Vše o Havlovi ZDE

Bude vilu pronajímat

„Vila, kterou koupali Dagrmar Havlová, prošla nedávno rekonstrukcí a zatím je prázdná. O budoucím využití se zatím nice neví, bývalá první dáma ji bude pravděpodobně pronajímat," napsal deník. Také kromě jiného nechal na otisknout výpis z katastru nemovitostí, který má dokládat, kterak Havlové patří právě nynější sídlo manželů, tedy vila v Dělostřelecké ulici.

Jenže to právě rozlítilo mediálního analytika Milana Krumla. „Myslím, že bulváru do toho nic není. Popravdě řečeno, že majetek exprezident přepisuje na někoho jiného, tak ta zábavná hodnota informace je nulová. Oni mají otvírák z toho jen proto, že tam je jméno Havel a Havlová. To je jediný důvod, jinak je to totálně nezajímavá věc, která je mimo to, co bulvár normálně dělá. Láká jen čtenáře na ty dvě jména, a to je všechno," zmínil podivený Kruml pro ParlamentníListy.cz.

Když je to veřejném zájmu, proč ne

Připustil však, že bulvár má právo psát o majetku někoho známého, ale jen, když je to takzvaně ve veřejném zájmu. „Teoreticky bychom sice mohli říct, že i tato informace může být ve veřejném zájmu, ale Havel již dávno není aktivní politik. Bulvár má podle mého psát o tom, kdo je aktivní politik, anebo předseda správní rady společnosti, v níž má většinový majetek stát. Tam by to bylo v pořádku a lidi by naopak měli vědět, jak je na tom někdo, kdo rozhoduje o majetku, který patří daňovým poplatníkům a jak si na tom stojí," zmínil dále Kruml.

„V tomhle případě nevidím sebemenší důvod, proč by to někoho mělo zajímat a proč by o tom měly psát noviny. Chápu ale, že bulvár chce vytěžit maximum z toho, když se začalo o Havlových hovořit a to v souvislosti s knihou Ireny Obermannové a v souvislosti s jeho narozeninami a zdraví," podotkl dále analytik.

Sledovali jsme téma Tajná kniha
Tajná kniha: Je anebo to není Havel? Obermannová mate i v rozhovoru

Podle něj ale mají nyní všeobecně média pocit, že když bude na titulní stránce Havel nebo Havlová, že to čtenáře zaujme. „Vždyť si uvědomme, že zvláště bulvár má taky problém s poklesem nákladu. Nechtěl bych ale nic vyčítat paní Obermannové, ale i ta její Tajná knížka byla zaměřená k Havlovým narozeninám. Počítala určitě s tím, že Havlovi bude pětasedmdesát a že se o tom bude psát. I z toho bulvár žije. Pracuje s tím, že to téma nějakou dobu vydrží, ale ten dnešní článek je vaření z vody," dodal.

Hvížďala: Po čem bulvár pase? Krev, sex a peníze to jsou

Karel Hvížďala, který často pro ParlamentníListy.cz komentuje právě to, co se píše v bulváru, má ale na věc jiný názor.

„Když jde o velké peníze, tak je to téma bulváru vždy, ne? To je stejné téma jako krev a sex. Proto si myslím, že to je od Aha! naprosto logický krok. Takto jako on, to dělá bulvár všude na světě. Je to jeho typická práce. Navíc Havlovi jsou známí a bohatí, tak je pochopitelné, že se v tom bulvár vrtá. Já bych v tom neviděl nic výjimečného," podotkl smířlivě Hvížďala.

Byl to přitom právě on, když začal bulvár před časem výrazněji psát o Havlovi, tak zmínil, že právě toto - tedy celkově téma Havel - asi bude zdrojem článků i do budoucna. „Když může z něčeho bulvár udělat seriál, tak zcela jistě po tom rád šáhne. Havel a milenky, Havel a zdraví, Havel a majetek, a pak taky jeho narozeniny, vždyť o tom všem pak hlavně Blesk psával," dodal k tomu mediální expert.

Havlův bývalý tiskový mluvčí Ladislav Špaček již v létě řekl - tehdy se média a hlavně bulvár zabývala zdravím exprezidenta  - že se zájmu médií o Havla nediví.

„O Havlově zdraví deníky referují už několik let. Je to jev, který se děje již spousty let, neboť to je věc veřejného zájmu. A zdraví Václava Havla bylo vždy atraktivním tématem pro média, neboť ta potřebují přilákat čtenáře. Je to ale samozřejmé, neboť to je člověk, který je respektován a je to stále i nejznámější Čech, takže je zcela přirozené, že se o něj média zajímají," řekl v červenci Špaček ParlamentnímListům.cz.

Realitní expert: Dnes už nemovitost známé jméno nezhodnotí

Majetek a Havlovi je ale zřejmě natolik pikantní téma, že to cestou do práce zaujalo i vedoucí pobočky pražské realitní kanceláře M&M holding Michala Möhwalda. „Já jsem o tom, že to dnes noviny píší, slyšel v rádiu při cestě do práce," podotkl pro ParlametníListy.cz již informovaný realitní expert.

„To si nemyslím," odvětil ale okamžitě na otázku, zda bude případně v budoucnu pro manželský pár snazší majetek prodat, když se bude vědět, komu patří.

„Není důležité to, kdo je vlastníkem konkrétní nemovitosti. Tato informace žádným způsobem nemovitost nezhodnocuje. Lidi jsou dnes realisté a dívají se spíš na to, v jaké lokalita nemovitost je, či jakou má hodnotu na trhu. Nemovitostí je dnes na trhu hodně a i podobných vil, jako v případě Havlových a tak si nemyslím, že by se kupec díval na to, že je zrovna majitelem Dagmar Havlová. Spíš ho bude zajímat - díky krizi, která tady i na trhu s nemovitostmi byla - do čeho jako investor peníze dá. Nezajímá je to, kdo je majitelem, nemá to vliv," odvětil dále Möhwald.

„Ani v případě té vily v Šárecké ulici si nemyslím, že když se bude vědět, že patří paní Dagmar Havlové, že by to nějak zhodnocovalo majetek v případě pronájmu," dodal realitní expert.

O majetku Havlových a zvláště majetku Václava Havla se nepsalo poprvé. Na přetřes tato otázka bývala hlavně v časech, kdy se Havlovi soudili o palác Lucerna, který nechal postavit strýc exprezidenta.

Související:

Majetek Klausový - téměř 44 miliónů korun

Ovšem i o majetku Klausových se v minulosti psávalo poměrně často. Aha! o majetku druhého prezidentského páru psalo například počátkem letošního roku.  

„Co se týče majetku, tak prezident Václav Klaus je opravdu takzvaně za vodou. S manželkou Livií má sice dnes Klaus k dispozici bydlení v nově opravené Lumbeho vile, která se nachází přímo v prostorách Pražského hradu, ale až prezidentem nebude, i tak si nebude muset lámat hlavu s tím, kam složí hlavu. Výčet jeho nemovitostí je totiž nemalý. Hodnota? Téměř 44 miliónů korun," napsal v lednu bulární tisk.

Klaus se bude muset z Lumbeho vily asi stěhovat

Už z dob premiérování si podle Aha! Václav Klaus nastřádal spoustu peněz, které investoval a stále investuje do nemovitostí v Praze či Krkonoších. Stejně si počínají i jeho synové, Václav mladší a Jan. Prezidentská rodina si tak buduje "království" například ne severu metropole. V Praze pak vlastní hned čtyři nemovitosti: byt o nadstandardní velikosti v prominentní pražské vilové čtvrti Praze - Troji. Podle Aha v bytě nyní bydlí prezidentův syn Jan s ženou Veronikou.

Dále pak je Klaus vlastníkem velkého domu s obrovskou zahradou v Praze - Kobylisích. Ten si Klausovi pořídili před necelými čtyřmi lety. Brali ho prý jako výhodnou investici. Deník jeho hodnotu odhadl na deset milionů korun.

Velikost domu v Kobylisích je podle Aha! navíc úctyhodná - až 200 metrů čtverečních a navíc se k domu počítá i velká zahrada. V Kobylisích Klausovi patří ještě jedna nemovitost. Tento byt měl sloužit jako domov Václava Klause mladšího, jeho ženy a dětí. Zatím ale tomu tak zřejmě není, jak bulvární deník píše. Cena bytu je odhadovaná na šest miliónů korun.

„Do domu se možná manželský pár nastěhuje poté, co Klausovi skončí druhé prezidentské období a Správa Pražského hradu mu už asi azyl neposkytne. Lumbeho vila, která se nachází v prostorách Hradu a Klausovi v ní bydlí od roku 2005, totiž patří České republice," uvedl tehdy deník.

Rodina Klausových si také kdysi pořídila byt v Libni. „Prostorný domov si Livia a Václav, předtím zvyklí na bydlení v paneláku, vytvořili v roce 2000 spojením dvou bytů. Bydleli zde ale pouhé tři roky, pak byl Klaus poprvé zvolen prezidentem a museli se odstěhovat na Hrad," napsalo k tomu Aha!.

Jak dále deník uvádl, první pár má k dispozici i byt v Bedřichově u Špindlerova Mlýna, který je umístěn přímo v lyžařském středisku, anebo byt v Peci pod Sněžkou, který si v roce 2000 koupil sám prezident a o čtyři roky později ho převedl na syna. Klaus ale vlastní i chalupu na Táborsku, kam jezdí spíše Livia s vnoučaty.  

„Na Českolipsku mají Klausovi nezastavěný pozemek. Že by se chystali na výstavbu chalupy?," uzavřel pak v lednu výčet nemovitostí deník.Také uvedl a červeně podtrhl celkovou odhadovanou hodnotu majetku Klausových, která činí 43 miliónů a 800 tisíc.

Související:

Sousto, které je sladké, tak se do toho bulvár rád zakousne

Mediální odborník Karel Hvížďala tehdy právě k tomuto článku podotkl: „Každé sousto, které je sladké, tak se do toho bulvár rád zakousne. Klaus si ale na ty nemovitosti vydělal, tak není nic špatného na tom, že je vlastní, vždyť takový majetek má dnes kterýkoliv podnikatel."

Deník AHA! vydává společnost Ringier Axel Springer a denně si ho přečte zhruba čtvrt milionu Čechů. 

Čtěte také:

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…