Dalík jde do vězení za podvod. A soudce se s tím vůbec nepáral

01.06.2016 7:21

Čtyři roky vězení. Tolik by si měl odsedět lobbista Marek Dalík za podvod. Včera o tom rozhodl Vrchní soud. Dalík by měl zároveň zaplatit čtyři miliony korun, píše MF Dnes.

Dalík jde do vězení za podvod. A soudce se s tím vůbec nepáral
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Dalík u soudu

Proti rozsudku Vrchního soudu se již nelze odvolat, Dalík tak tedy bude muset skutečně nastoupit do vězení. Podle všeho si lobbista měl na schůzce před devíti lety s manažery rakouské zbrojovky Steyr říct o třikrát šest milionů eur. Manažerům zbrojovky, od níž tehdy Česká republika přebírala obrněné pandury, uvedl, že musí zaplatit, jinak Česká republika nebude v projektu pokračovat.

Soudy dlouho nevěděly, jak celý případ uchopit. Nejprve byl Dalík obžalován za podvod, prvoinstanční Městský soud jej však odsoudil za korupci. Měl být prý domluvený s někým z vlády, kdo mohl Steyru pomoci, či ho odstřihnout od zakázky.

Odvolací soud včera opětovně vyslechl samotného expremiéra Mirka Topolánka, jehož svědectví vedlo předsedu senátu Martina Zelenku k tomu, že se vrátil k původní verzi o podvodu. Dalík podle něj svůj slib za peníze něco zařídit zjevně nemohl splnit. 
 
Hypotézu Městského soudu, že Dalík chtěl úplatek pro někoho z vlády, Vrchní soud odmítl. Kolegům navíc i tyto úvahy vytknul, protože pro ně nejsou důkazy. „Nalézací soud sklouzl k politickému komentáři,“ řekl Zelenka.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

22:04 Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

Písničkář Jaroslav Hutka na svém facebookovém profilu zve lidi, aby se dostavili k Obvodnímu soudu p…