Další bankéř. STAN chce na ministra Síkelu, „snižovače“ uhlíkové stopy

29.11.2021 9:24

Po někdejším bankéři Věslavu Michalikovi, který se kandidatury na post ministra průmyslu sám vzdal, hnutí STAN na tuto pozici nominovalo Jozefa Síkelu. O nominaci rozhodl celostátní výbor hnutí. Kdo je Jozef Síkela? Nahlédněte.

Další bankéř. STAN chce na ministra Síkelu, „snižovače“ uhlíkové stopy
Foto: STAN
Popisek: STAN

Hnutí STAN místo Věslava Michalika nominovalo na post ministra průmyslu Jozefa Síkelu, investora a dlouholetého manažera a člena vedení ERSTE Group. Vedení společnosti opustil v létě 2019. V minulosti vedl Slovenskou spořitelnu.

Anketa

Těšíte se, až se kabinet Petra Fialy ujme vlády?

5%
91%
hlasovalo: 15122 lidí

Po odchodu z vedení ERSTE se prý věnoval rodině a teď se zase věnuje investování. Investuje do firem, které se věnují technologiím a jejich inovacím. V rozhovoru pro podcast časopisu Forbes oznámil, že nejde jen o start-upy. Pozornost věnuje i firmám, které usilují o dosažení nulové či dokonce záporné uhlíkové stopy.

Velmi kladný vztah má prý také k hudbě. „Mám i obrovskou sbírku gramofonových desek,“ prozradil na sebe.

Předseda STAN Vít Rakušan věří, že Síkela bude dobrým ministrem.

„Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování. To jsou pro nás, v hnutí STAN, velice důležitá témata. Proto jsme už v minulosti s panem Síkelou spolupracovali v oblasti odborných konzultací a v současné chvíli jsem přesvědčen, že bude díky své erudici a schopnostem kvalitním ministrem obchodu a průmyslu, který dokáže reagovat na technologickou výzvu, které bude český průmysl v blízké době čelit. Věřím, že je to ten správný člověk, který dokáže náš průmysl posunout od montovny na mozkovnu,” poznamenal k výběru nového kandidáta na ministra obchodu a průmyslu předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Síkela poděkoval kolegům za důvěru.

„Vážím si důvěry od kolegů z hnutí STAN. Jsem připravený být součástí budoucí vlády a reprezentovat společný program koalice v oblasti průmyslu, podnikání a energetiky. V této oblasti nás v nejbližších letech čeká celá řada globálních výzev a stát by měl mít ambici takovým změnám nebránit, ale naopak je využít ve svůj vlastní prospěch. Věřím, že v prosazování těchto témat mi pomůže má dlouholetá zkušenost z vrcholného mezinárodního bankovního prostředí. Doufám, že budu moci na Ministerstvo průmyslu a obchodu přinést moderní přístupy, které nám otevřou příležitost v transformaci našeho průmyslu, rozvoje technologických start-upů a vyšší energetické soběstačnosti, což je cesta k tomu, aby se Česká republika stala středoevropským tygrem,“ popsal své vize v tiskové zprávě STAN nový kandidát Starostů na pozici ministra průmyslu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

19:00 A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

V Poslanecké sněmovně vzniká zákon, který má zrovnoprávnit svazky stejnopohlavních párů s těmi, kter…