Další bomba na Rakušana. A zase Redl, osobně. Už to jede

10.08.2022 14:02 | Ze sítí

Nový šéf české rozvědky Petr Mlejnek má podle serveru SeznamZprávy.cz silné vazby na obviněného podnikatele Michala Redla, jenž je považován za hlavu zločinecké skupiny spjaté s pražským dopravním podnikem a hnutím STAN. Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) se s Redlem setkával pravidelně a podle výpovědi jednoho z obviněných mu předával citlivé informace, což je i důvod, proč se nyní o šéfa rozvědky zajímá policie. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) o napojení Mlejnka na Redla dobře věděl, už když jej jmenoval do úřadu. „Nevadí mi to,“ vzkazuje.

Další bomba na Rakušana. A zase Redl, osobně. Už to jede
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vít Rakušan (STAN)

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36947 lidí
O napojení šéfa české rozvědky Petra Mlejnka na obviněného podnikatele Redla informoval server SeznamZprávy.cz, který tvrdí, že oba dva muži spolu pravidelně byli v kontaktu již od roku 2012.

Na podnikatele, jenž má být jedním z hlavních pachatelů v rámci kauzy kolem pražského dopravního podniku a někdejšího náměstka pražského primátora a také bývalého lídra pražských starostů Petra Hlubučka, měl Mlejnek narazit, když pracoval pro firmu Techniserv, jež se podle Seznam Zpráv často se uchází o státní zakázky.

V organizované skupině zapletené do kauzy Dozimetr měl i Mlejnek svou přezdívku. Zatímco Hlubučkovi všichni říkali „slepičák“, Mlejnkovi se přezdívalo „plukovník“ – a to zřejmě kvůli jeho kariéře v armádě a v resortu obrany. Mlejnek měl být pro skupinu podle serveru důležitým kontaktem s dosahem do bezpečnostní komunity.

Sám Mlejnek novinářům tvrdí, že se s Redlem potkával „zhruba jednou až dvakrát ročně“ a prý jeho prostřednictvím „jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu“.

Jak ale Seznam Zprávy dodávají, má to háček. „Michal Redl totiž žádné zakázky nemohl legálně zařídit ani zadávat,“ podotýkají novináři k obžalovanému podnikateli, jenž byl soudem prohlášen roku 2008 za nesvéprávného a nejenže nemohl vlastnit firmu, dokonce sám o sobě nesměl rozhodovat.

Na dotaz ohledně specifikace zakázek už Mlejnek neodpověděl.

O roli ředitele české rozvědky v rámci organizovaného zločinu se zajímá i policie. Jeden z obviněných měl totiž vypovědět, že právě přes Mlejnka získával Redl citlivé informace. Před třemi týdny byl Mlejnek kvůli věci na policii „podat vysvětlení“. Tvrzení odmítá.

O stycích Mlejnka s Redlem, o kterém se mluví i v souvislosti s Radovanem Krejčířem, velmi dobře věděl také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), když jej 8. července jmenoval do funkce.

„Nevadí mi to,“ dal jasně najevo novinářům. Dle Rakušana neshledal Národní bezpečnostní úřad v udělení prověrky na stupeň Tajné u Mlejnka problém, tak dle něj není nutné věc řešit.

Není však přímo jasné, zda Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o kontaktech Mlejnka s Redlem věděl. Mlejnek uvedl, že instituci sám od sebe o něčem takovém neinformoval.

„Posuzovat Redla optikou toho, co o něm víme dnes, je minimálně sporné,“ dodal též ministr vnitra Rakušan, jenž tvrdí, že mu Mlejnka představil lidovecký poslanec Jan Bartošek.

Seznam Zprávy podotýkají, že se o novém řediteli Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) rozhodlo již 6. června, kdy byl Redl stále na svobodě a „požíval velkého vlivu uvnitř hnutí STAN“, není tak podle novinářů jasné, „jakou roli Michal Redl sehrál při výběru šéfa rozvědky“.

Poslanec opozičního ANO Jiří Mašek po uveřejnění zprávy tvrdě na vládní starosty uhodil. „STAN je opravdu toxické sdružení. Poté, co jejich mafiánské struktury ovládly pražský magistrát, ministerstvo školství a lámali Českou poštu, tak tu máme další kauzu. Na Redla byl napojený i nový šéf UZIS, kterého do funkce nasadil Vít Rakušan,“ vyjádřil se a tázal se premiéra Petra Fialy (ODS), zdali je s tím „v pohodě“?

Také jeho poslanecká kolegyně Jaroslava Pokorná Jermanová neskrývala pobouření. „Očista dle STAN: Na šéfa rozvědky dosadíme člověka s vazbou na organizovaný zločin,“ poznačila.

A šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl: „Takže Rakušan svěřil vedení civilní rozvědky Redlovi. Paráda,“ komentoval.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

19:55 Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

Jedním z těch, kdo se do Senátu téměř určitě nepodívá, je kandidát TOP 09 Zdeněk Šarapatka, bývalý r…