Další česká tajná služba má ostudu. Tajně investovala do firmy, provalilo se to, teď se snaží získat peníze zpátky

15.05.2020 6:23

Česká rozvědka, Úřad pro zahraniční styky a informace, má z ostudy kabát. Tajně financovala firmu Cyber Gym, která měla učit, jak čelit hackerským útokům. Jenže jak píše server iDNES.cz, akce se nepovedla a rozvědka teď dumá, jak získat peníze zpátky.

Další česká tajná služba má ostudu. Tajně investovala do firmy, provalilo se to, teď se snaží získat peníze zpátky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Rozvědka se původně zajímala o osoby, které si takové školení platí a mají zájem se v oblasti hackerských útoků vzdělat. Proto investovala do firmy, která tyto lidi školí, aby k nim pronikla. Celá akce se ale měla „provalit“, když byl kvůli podvodu vyšetřován bývalý náměstek rozvědky Zdeněk Blahut.

Ten je vyšetřován kvůli akci na záchranu misionáře Petra Jaška, před několika lety uvězněného v Súdánu, kde mu hrozil trest smrti. Úřad pro zahraniční styky a informace rozjel akci za pomoci rozvědčíků ze sousedního Egypta.

Jaška se podařilo zachránit, ale v rámci akce měly být Egypťanům vyplaceny stovky milionů, o kterých dodnes není úplně jasné, kde skončily. Ve věci figurovalo i několik strategicky důležitých unikátních odposlechových zařízení Agáta, které si Egypťané údajně měli koupit, ale také to není prokázáno.

Blahut měl figurovat i v několika dalších podobných akcích.

CELÝ ČLÁNEK ZDE

V souvislosti s jeho vyšetřováním se podle iDNES.cz dostala na veřejnost i akce se společností Cyber Gym. Prozrazením ale spolupráce ztratila význam. Rozvědka se nyní snaží část peněz, které do neúspěšného projektu investovala, získat nazpátek. Pořád prý věří v mimosoudní dohodu, krajním řešením by byla žaloba.

O žalobě ale uvažuje i společnost Cyber Gym, která se mezitím přejmenovala na CyberG Europe. Cítí se veřejným vláčením svého jména v souvislosti se skandálem rozvědky poškozena a chce se domáhat ušlého zisku.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…