Další inovace ministra Dienstbiera: Více pravomocí ombudsmance

03.08.2014 9:09

Ministr pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD navrhuje rozšíření pravomocí pro ombudsmana. Server Českého rozhlasu Rozhlas.cz píše, že ombudsmanka Anna Šabatová jeho návrh vítá. Ochránce práv by podle návrhu mohl žádat Ústavní soud o zrušení sporných zákonů a podávat antidiskriminační žaloby.

Další inovace ministra Dienstbiera: Více pravomocí ombudsmance
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová
reklama

K návrhu ministra Jiřího Dienstbiera se ombudsmanka vyjádřila prostřednictvím své mluvčí Ivy Hrazdílkové. „Ochránkyně je přesvědčená, že jde o důležité rozšíření pravomocí, protože zvýší možnosti ombudsmana pomáhat lidem v případech, kdy se jejich problémy netýkají jen jednotlivců, ale jde o celospolečenské problémy,“ říká mluvčí.

Antidiskriminační žaloby by tak prý mohly sehrát pozitivní úlohu v případě, kdy se zjistí, že nejde pouze o individuální případ, ale o celospolečenský diskriminační problém. „Je sice možné odkázat jednotlivce, ať se obrátí na soud a svoji záležitost vyřeší, ale to potom neznamená odstranění toho problému jako takového,“ cituje Rozhlas.cz Hrazdílkovou.

„Ochránkyně by potom mohla sama navrhnout žalobu na odstranění celého problému, to znamená vůči celé skupině občanů, kteří jsou takovým problémem zasaženi,“ dodala.

Současný postup je zdlouhavý a ne vždy průchodný

Návrhy na rušení zákonů využije ombudsman v situacích, kdy zjistí, že ustanovení některého ze zákonů je protiústavní. V současné době se v takovém případě může ombudsman obrátit pouze na příslušné ministerstvo, vládu nebo Poslaneckou sněmovnu.

„Tento postup je poměrně zdlouhavý a někdy může být i neprůchodný,“ dodala mluvčí. Ombudsmanka Anna Šabatová proto podle Ivy Hrazdílkové nový návrh vítá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak kobylky! Razie v Kauflandu, jakou Česko nevidělo. I covid by utekl

14:47 Jak kobylky! Razie v Kauflandu, jakou Česko nevidělo. I covid by utekl

Policisté se včera večer velmi zapotili v Kauflandu v Plzni. Důvod? Do obchodu dorazil autobus s něk…