Další kolo rozhovorů o urovnání konfliktu na Ukrajině skončilo bezvýsledně

25.12.2014 6:21

Další kolo mírových jednání znepřátelených stran ukrajinského konfliktu proběhlo včera v běloruském hlavním městě Minsk. Zástupci separatistů citovaných agenturou AFP tvrdí, že rozhovory byly velmi těžké. Tomu, že skončily bez výsledku, nasvědčuje i to, že datum další schůzky není zatím známo. Původně se ale předpokládalo, že po středeční schůzce bude další následovat už v pátek.

Další kolo rozhovorů o urovnání konfliktu na Ukrajině skončilo bezvýsledně
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ve školní tělocvičně zabila střela šest dětí
reklama

Bylo to těžké předběžné setkání. Datum příští schůzky nebylo stanoveno," řekl emisar samozvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin po jednání, které trvalo více než pět hodin. Zástupce druhé samozvané Luhanské lidové republiky Vladislav Dějněgo také popsal jednání jako těžká" a zdůraznil, že datum nového setkání nebylo stanoveno".

Řešit se mělo stažení vojsk od frontové linie

Schůzky takzvané kontaktní skupiny v běloruské metropoli se kromě proruských separatistů z východoukrajinského Donbasu účastnili zástupci Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Jednání se měla zaměřit zejména na potvrzení předchozích úmluv o příměří a podle ukrajinského prezidenta by se mělo mluvit rovněž o stažení vojsk a těžké výzbroje od frontové linie a o brzkém osvobození všech zajatců.

Původně měly rozhovory pokračovat zítra

Na konání rozhovorů, které měly pokračovat ještě v pátek, se tento týden v pondělí telefonicky domluvili prezidenti Vladimir Putin, Petro Porošenko, François Hollande a kancléřka Angela Merkelová. Média na místo konání schůzky nemají přístup, poznamenala agentura AP.

Výsledkem předchozího zářijového kola bylo příměří, která je ale často porušováno. Během tohoto „klidu zbraní" zahynulo přes 1300 lidí. Podle údajů OSN si konflikt na východě Ukrajiny od dubna vyžádal více než 4700 obětí na životech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…