Další orgán bude moci odposlouchávat

21. 4. 2016 9:03

Ministerstvo vnitra chce, aby civilní rozvědka mohla využívat zpravodajské prostředky, tedy třeba odposlechy nebo sledování i na domácí půdě. A to úplně stejně jako kontrarozvědka. O jeho návrhu informuje dnešní deník Právo.

Další orgán bude moci odposlouchávat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec

Návrh zákona o této tajné službě předložilo ministerstvo vládě. Povolení by vydával příslušný soudce vrchního soudu. Proti návrhu však již nyní zaznívají kritické hlasy z řad koaličních i opozičních politiků. 

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) návrh reaguje na bezpečnostní hrozby. Stát má dle jeho názoru povinnost na ně reagovat. „Musíme k tomu mít jak účinné prostředky, tak adekvátní zákony,“ zdůvodňuje a žádá, aby standardní odborná diskuse byla dokončena bez emocí. 

Politici především varují před bezbřehými pravomocemi rozvědky. Bývalý šéf rozvědky Karel Randák nově navrhované kompetence však schvaluje. Ale upozorňuje i na to, že služba musí být spojena s účinnou kontrolou, která však není vhodně nastavena. Chybí totiž zákon o kontrole zpravodajských služeb.

Proti novince však vystupuje poslankyně ODS Jana Černochová. „Nevidím jediný důvod, aby v novém zákoně měl ÚZSI oprávnění působit i jako civilní rozvědka v ČR, protože si v tomto ohledu bude konkurovat s BIS,“ řekla. Novinka se nelíbí ani poslanci Jeronýmu Tejcovi (ČSSD). „Od toho jsou jiné služby, zejména BIS, takže bych se spíš zaměřil na posílení kapacit, zejména personálních, a případně i další posílení investic, které se už nyní děje v BIS,“ uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrozí „válka oligarchů“ a odplata za Babišova syna? Miroslav Kalousek upozornil, že Pleslova MF Dnes prý vyhrožuje miliardáři, pro kterého píše Slonková

18:24 Hrozí „válka oligarchů“ a odplata za Babišova syna? Miroslav Kalousek upozornil, že Pleslova MF Dnes prý vyhrožuje miliardáři, pro kterého píše Slonková

Výhrůžky či standardní komentáře a analýzy? Co znamenají slova MF Dnes adresovaná majiteli Seznamu, …