Další podivné studium: Karikatura diplomky ministra školství

22.11.2011 7:32

Ministr školství Josef Dobeš vystupuje za zkvalitnění školství. Za to, aby studium na univerzitách nebylo pro každého, aby bylo prestižní. Sám by ale podle soudobých kritérií zřejmě nedostudoval. Jeho diplomovou práci totiž nezávislí odborníci označili za "karikaturu diplomky".

Další podivné studium: Karikatura diplomky ministra školství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš
reklama

Psycholog Dobeš psal svou závěrečnou práci "Reintegrace osobnosti v podmínkách alternativních trestů" v roce 1994, podle odborníků oslovených redakcí MF Dnes má ovšem text tak výrazné nedostatky, že vůbec neměl projít k obhajobě. Nepořádná, neobratná, výjimečně plytká, zkrátka karikatura diplomky.

"Práce, již jste mi předložili, neměla být vůbec připuštěná k obhajobě," řekl konkrétně profesor Jan Keller z ostravské univerzity, aniž by věděl, o čí práci se jedná. Redakce ji odborníkům předala beze jména. "A to ani v roce 1994. Jde o karikaturu diplomové práce."

Dotazníky natáhl práci na požadovaný počet stran

Ministr měl opisovat přednášky, prezentovat plytké závěry a pracovat s dávno zastaralými významy. Navíc pouze srovnával zločince, kteří dostali trestem vězení, s těmi, kdo dostali alternativní trest.

Součástí hlavního textu pak byly různé dotazníky, formuláře či rozhovory, které mají správně být v přílohách. "Bez nich by zřejmě text nedosáhl oněch požadovaných padesáti stran," upozornil člen několika vědeckých rad veřejných vysokých škol, který nechtěl zveřejnit jméno. "Práce je metodologicky nepořádná a psychodiagnosticky neobratná. Diplomant patrně nestudoval žádnou zahraniční literaturu, tam by se to naučil."

Falešné srovnávání. Holt přání je otcem myšlenky

Podle Kellera je navíc celá práce ve stylu "přání je otcem myšlenky". K závěru, že alternativní formy trestů mají nesporné přednosti, totiž došel tzv. falešným srovnáváním. Skupina lidí, která skončila ve vězení, totiž čítala notorické zloděje, lupiče a podvodníky, zatímco v té, která vyvázla s alternativními tresty, byli lidé z dobrých rodin, kteří se vesměs jen nechali vyhecovat ke krádeži cigaret, popř. se svezli na kole bez dovolení majitele. "Jde o typicky falešné srovnání," podotkl Keller.

Sám ministr si ovšem za prací stojí. "Podařilo se mi obhájit význam alternativních trestů," podotkl. Na absenci poznámkového aparátu reagoval: "Mám tam přece literaturu na dvě strany." Obhajoval na Masarykově univerzitě v Brně. Vedoucí jeho diplomky Vladimír Smékal tvrdí, že byl v té době zavalen povinnostmi a Dobešovu diplomku si příliš nepamatuje.

Čtěte:

Dobeš obnovuje zrušené školské osnovy. Za 300 milionů korun

Ministr Dobeš: Přidáno dostanou všichni učitelé

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …