Další polský průšvih s potravinami: Kaufland prodával kakao z rozemletých slupek

25. 4. 2012 18:56

Dalšího klamání spotřebitele pomocí polských výrobků se dopustil řetězec Kaufland, který prodával instantní kakaový nápoj Grande Cocoa, v jehož složení na obalu bylo uvedeno o celou pětinu kakaa více, než bylo ve výrobku ve skutečnosti obsaženo. Státní a zemědělská a potravinářská inspekce proto nařídila stažení nevyhovujícího výrobku z oběhu.

Další polský průšvih s potravinami: Kaufland prodával kakao z rozemletých slupek
Foto: internet
Popisek: potraviny, ilustrační foto
reklama

„Výrobek nevyhověl z hlediska obsahu kakaového prášku. U tohoto nápoje jsme zjistili klamání spotřebitele opakovaně,“ uvedl pro agenturu Mediafax mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Se stejným polským výrobcem byly potíže již dříve. Kvůli nahrazování kakaového prášku levnější sacharózou musel distributor koncem minulého roku nevyhovující šarži stáhnout z prodejní sítě.

Podvodné nastavování obsahu kakaa

Nedostatky inspekce odhalila i u dalších dvou šarží. „Testy prokázaly, že u nich výrobce používal odlišnou metodu podvodného nastavování obsahu kakaa. Jedna pětina byla nahrazena rozmletou dřevitou hmotou z kakaových slupek, které mají být během výroby kakaa odstraněny. Výrobce se tak prokazatelně pokoušel pokračovat v praxi klamání spotřebitele za pomoci obtížněji odhalitelné metody pro dozorové orgány,“ dodal Kopřiva.

Za nevyhovující shledala inspekce výrobky Grande Cocoa drink plus vitamins, instatní směs pro přípravu kakaového nápoje, granulovaná, s vitaminy, v balení 600 gramů s dobou minimální trvanlivosti do letošního prosince, šarže 12.2012/3, dále šarže do ledna 2013 s číslem 01.2013/3 a výrobek použitelný do letošního listopadu 11.2012/2.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jhe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

13:39 Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

„Politika v době šílené. Podle čeho se pozná, kdo je vlastně ve vládě a kdo v opozici?“ zahájil deba…