Další problém se solární elektřinou: ČEZ prý zvýhodnil sám sebe

12.06.2014 7:24

Antimonopolní úřad se bude zabývat stížnostní skupiny investorů na diskriminaci ze strany elektrárenského gigantu ČEZ. Stěžovatelé tvrdí, že firma ČEZ Distribuce v roce 2010 přednostně připojovala do sítě elektrárny mateřského ČEZu a spřátelených investorů. Podle MF Dnes stěžovatelé spojení do sdružení FVE 2010 také dokládají, že tyto „vyvolené“ elektrárny v době připojení ani nebyly hotové, tedy zkolaudované, či neměly povolení ke zkušebnímu provozu.

Další problém se solární elektřinou: ČEZ prý zvýhodnil sám sebe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sloupy vysokého napětí

Distribuční firma přitom prý odmítla připojit desítky elektráren, jejichž majitelé měli od podzimu platné licence i kolaudace. Nepřipojení elektrárny v roce 2010 mělo zásadní následky. Od ledna 2011 se už elektřina vykupovala za poloviční ceny a majitelé elektráren tak už nedosáhli na vysoké dotace.

„Bylo mi naznačeno, že nejsem v systému vyvolených,“ říká zástupce sdružení FVE 2010 Daniel Honzík. Podle něj a dalších stěžovatelů se ČEZ dopustil zneužití dominantního postavení na trhu.

Všichni solárníci totiž potřebovali být připojeni do distribuční sítě v roce 2010, protože pouze elektrárny s platnou licencí a připojené do konce roku 2010 dosáhly na vysokou dotaci. MF Dnes upozorňuje, že i když je poté stát zatížil mimořádnou daní, stále vydělávají. Ale po silvestru klesla dotace na polovinu.

Mnozí mají šanci na úspěch

Majitelé většinou menších elektráren, které byly připojeny až v roce 2011, nyní podle MF Dnes sčítají ztráty. Mnozí z nich prý nebankrotují pouze proto, že solární byznys není jejich hlavní podnikatelskou aktivitou, a tak ztráty kompenzují ze svých jiných aktivit. Deník přináší i konkrétní příklady.

Namísto oněch menších elektráren prý ČEZ připojil obří solární parky v Ralsku a Mimoni, na nichž vydělal podnikatel Martin Shenar a podle MF Dnes pravděpodobně i další, utajovaní investoři. A tady deník uvádí, že parky získaly licenci ERÚ 29. prosince 2010, přestože je stavební úřad uznal za hotové až o půl roku později.

Stěžovatelé žádají od ČEZ Distribuce kompenzaci za své ztráty. To jim ovšem nejdříve antimonopolní úřad musí dát za pravdu. Firma by jim například mohla zpětně přiznat vysoké výkupní ceny z roku 2010. „Mnozí mají šanci na úspěch, protože jejich argumenty o diskriminaci mají váhu,“ míní bývalý šéf ERÚ z roku 2010 Josef Fiřt. Podobně prý hodnotí situaci jeho nástupkyně Alena Vitásková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…