Další rozbuška kolem Českého rozhlasu. O práci přišel známý hudební kritik. Hřebejk a další už vidí rudě

23.02.2019 14:05

Uskupení Milion chvilek pro demokracii se smutkem oznámilo, že Český rozhlas ukončil spolupráci s jednou z legend české hudební publicistiky - s Jiřím Černým. Černý byl z rozhlasu vyhozen už jednou. A to za časů komunistické normalizace. Režisér Jan Hřebejk by prý rád věděl, proč byl Černý vyhozen tentokrát.

Další rozbuška kolem Českého rozhlasu. O práci přišel známý hudební kritik. Hřebejk a další už vidí rudě
Foto: pixabay.com
Popisek: Rádio, ilustrační foto
reklama

Hudební kritik Jiří Černý za pár dní oslaví 83. narozeniny. Od Českého rozhlasu už teď dostal nepěkný dárek. Dočkal se vyhazovu, přičemž o tom, že pro veřejnoprávní rozhlas nebude pracovat, se dozvěděl ze souhrnných rozhlasových informací jen měsíc před tím, než spolupráce s ním bude ukončena. Tak to alespoň tvrdí platforma Milion chvilek pro demokracii.

„Patří se zmínit ještě tolik, že Černý byl z Rozhlasu vyhozen již podruhé (poprvé to bylo na začátku normalizace v roce 1971). A že před pár dny byl místopředsedou České tiskové kanceláře zvolen normalizační kádr Petr Žantovský. Ten samý Žantovský, který v roce 1985 nahradil Jiřího Černého v normalizovaném (kvalitní a nezávislí redaktoři museli odejít) časopise Melodie. A který uvedl na adresu vyhozených redaktorů: „Ať jste udělali v minulosti cokoliv, budoucnost se bez vás klidně obejde. Vždycky se totiž najde tucet jiných,“ lze se dočíst na sociální síti Facebook.

Když se o odchodu Černého z Českého rozhlasu dozvěděl režisér Jan Hřebejk, obrátil se přímo na ředitele veřejnoprávního rozhlasu Reného Zavorala, od kterého chtěl slyšet, proč byl Černý odstraněn.  

Někdejší ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček k tomu poznamenal, že René Zavoral je člověk premiéra Andreje Babiše a jako takový dělá to, co se od něj očekává.

V roce 2013 dostal Černý cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby. Možná i kvůli této ceně se zrodila petice, která požaduje návrat Jiřího Černého do Českého rozhlasu.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama