Další šílený experiment ve Švédsku? Lidé dál chodí do škol a hospod, hygienici si věří, že to zvládnou

27.03.2020 9:50

Švédsko jde v boji s koronavirem svou cestou. Děti chodí do školy, restaurace zůstávají otevřené a lidé naplno využívají služeb neomezené městské hromadné dopravy. Seveřané se prý však začínají ptát, zda nejde o šílený experiment, za který celá země draze zaplatí.

Další šílený experiment ve Švédsku? Lidé dál chodí do škol a hospod, hygienici si věří, že to zvládnou
Foto: wikipedia
Popisek: Švédská vlajka.
reklama

Zatímco většina zemí EU uzavírá své hranice, drasticky omezuje provoz restaurací a děti už nechodí do školy a místo toho se učí doma, Švédsko se rozhodlo jít jinou cestou. Školy i restaurace zůstávají otevřené. Zakázána byla jen shromáždění nad 500 osob.

Hlavní hygienik Johan Carlson říká, že drakonická opatření by měla omezený dopad na epidemii, ale vyřadila by společnost z chodu. Českým čtenářům zprostředkoval jeho slova server iDNES.cz, který se odvolal na zahraniční zdroje. Dosud bylo ve Švédsku zachyceno přes 2 500 pacientů s nemocí COVID-19 a na šest desítek lidí zemřelo; hlavní epidemiolog Anders Tegnell uklidňuje veřejnost, že švédský zdravotnický systém může epidemii zvládnout.

Někteří jeho kolegové však podobným optimismem nehýří.

„Nechápu, proč by se Švédsko mělo od ostatních zemí lišit. Je to jeden velký experiment. Nemáme tušení, jestli to bude fungovat, nebo se to celé šíleně zvrtne. Je tu velké riziko, že se zdravotnický systém propadne do krize a na celé Švédsko bude uvalena karanténa,“ prohlásil epidemiolog Joacim Rocklöv.

Švédský premiér Stefan Löfven už oznámil, že pokud se situace zhorší, vláda rozhodně přijme tvrdší opatření, aby situaci zvládla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

20:54 A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vidí v koronavirové pandemii pro Česko př…