Další vážný spor ve vládě. A rozjíždí ho prý Jiří Dienstbier

10.04.2014 7:47

Koalice nově řeší spor o služební zákon. Přestože už byla vydiskutovaná jeho podoba, na úterní koaliční jednání přinesl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) svou verzi v paragrafovaném znění. Deník Právo upozorňuje na to, že se výrazně odlišuje od té, na níž byla dosud shoda ČSSD, ANO i lidovců. Dienstbierův návrh prý dává moc úředníkům a z ministrů dělá pouhé figurky.

Další vážný spor ve vládě. A rozjíždí ho prý Jiří Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Anketa

Kdo by měl odstoupit z vlády?

4%
31%
34%
7%
1%
hlasovalo: 31097 lidí

Proti této podobě se prý včera ostře ohradily KDU-ČSL i ANO. Právo uvádí, že překvapen a zaskočen byl i spolustraník Jiřího Dienstbiera a jeden z předkladatelů původního návrhu Jeroným Tejc.

„Vnímal jsem to tak, že jsme již téměř dohodnuti a zbývá dořešit několik detailů. Jiří Dienstbier připravil svou verzi, jak on připomínky z diskuze vnímá, nicméně je třeba, aby s ní souhlasili koaliční partneři a také předkladatelé, tedy i já,“ řekl Právu.

Tejc prý zdůraznil, že si nyní vše musejí vyjasnit v sociální demokracii. „To, že teď není shoda, nám komplikuje časově situaci, ale nevidím to jako fatální věc. Pro mě je důležitější kvalitní zákon než to, kdy bude přijat,“ dodal.

Právo uvádí, že lidovci i ANO jsou přesvědčeni, že Dienstbierova verze se musí předělat. Proto nad služebním zákonem opět příští týden zasednou expertní týmy.

Ministr musí mít možnost vybírat si spolupracovníky

Lidovcům se nový návrh prý vůbec nezamlouvá a také jej ostře kritizovali. Podle lidoveckého místopředsedy sněmovny Jana Bartoška by zákon „znamenal koncentraci úřednické moci téměř v podobě ÚV KSČ“.

Předložená verze prý předává politickou moc úředníkům a přitom nevytváří jasná pravidla pro fungování státní správy a její odpolitizování. Postrádá údajně jasné stanovení, kterých institucí a kolika úředníků se bude zákon týkat, a výpočet, kolik to bude stát.

Podle lidovecké náměstkyně ministra vnitra Moniky Pálkové není možné, aby ministr měl svázané ruce při výběru svých nejbližších spolupracovníků a nemohl svůj úřad po věcné stránce řídit. Lidovci se prý obávají, že by se ministr stal figurkou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady vládnou Piráti. Průs*r v Praze, na který nebylo příliš vidět

6:18 Tady vládnou Piráti. Průs*r v Praze, na který nebylo příliš vidět

Největší ‚projekt‘ Prahy 11 je Areál ledových sportů (ALS). A leccos nasvědčuje tomu, že radnice si …