Další vládní krize na obzoru. TOP 09 si postavila hlavu kvůli fiskálnímu paktu

29.01.2013 13:25 | Zprávy

TOP 09 prý bude požadovat do připravované koaliční smlouvy závazek, že Česká republika již letos přistoupí k fiskálnímu paktu EU. Tento požadavek je prý natolik zásadní, že Schwarzenbergova a Kalouskova strana bez něj odmítá novou koaliční smlouvu podepsat.

Další vládní krize na obzoru. TOP 09 si postavila hlavu kvůli fiskálnímu paktu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiného i návrh změny zákoníku práce

V rozruchu kolem prezidentské volby poněkud zapadlo, že strany ODS, TOP 09 a LIDEM vyjednávají o podobě nové, podle jejich vlastních slov „revidované“ koaliční smlouvy, která by dala programový rámec zbytku vládního působení do sněmovních voleb.

V úterý se objevila informace, že si při tomto vyjednávání postavila hlavu TOP 09. Strana, kterou ve vládě zastupuje například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg  nebo ministr financí Miroslav Kalousek prý požaduje, aby smlouva obsahovala velmi konkrétní závazek k přistoupení k fiskálnímu paktu EU.

Ten je ostře kritizován ODS premiéra Nečase, pro kterou představuje obtížně skousnutelnou překážku. Řada představitelů ODS, majících vyhraněný názor na evropskou integraci obecně, tuto dohodu jednoznačně odmítá.

TOP 09 se netváří tak vyhraněně euroskepticky, ovšem doposud odmítavý názor svého koaličního partnera akceptovala. Nyní se zdá, že se rozhodla oslabené ODS vzepřít. Požaduje, aby ČR k fiskálnímu paktu přistoupila ještě v letošním roce, a tento požadavek chce mít v koaliční smlouvě. Záleží ji na něm až do té míry, že bez jeho splnění odmítá novou koaliční smlouvu podepsat.  

Postoje dvou koaličních stran k této otázce jsou zásadně odlišné. Nejspíš se tak rodí další vládní krize. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež, korupce a pokrytectví, evropské hodnoty dneška. Ivan David vysvětloval, jak to myslel

16:36 Lež, korupce a pokrytectví, evropské hodnoty dneška. Ivan David vysvětloval, jak to myslel

Europoslanec Ivan David (SPD) se v rozhovoru s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým mimo jiné rozmluv…