Další změna autolékárniček. Nejspíš se budou vracet resuscitační masky

08.03.2011 10:45

Ministerstvo zdravotnictví bude v úterý jednat o obsahu autolékárniček. Možná se pak budou vracet resuscitační masky, které si řidiči museli pořizovat před třemi měsíci. Změn dozná i leták popisující první pomoc. Údajně jsou na něm zobrazeny chybné postupy.

Další změna autolékárniček. Nejspíš se budou vracet resuscitační masky

O obsahu krabičky první pomoci mají diskutovat odborníci z Českého červeného kříže, České resuscitační rady a ministerstev dopravy a zdravotnictví. Řidiči si nedávno museli koupit lékárničky obsahující termofólii, zahnuté nůžky a resuscitační masku. Tu ale neumějí použít v praxi.

Zásah do lékárniček bude malý

„Nechceme, aby si řidiči museli pořizovat zcela novou lékárničku. Jde nám o to, aby se to řidičů co nejméně finančně dotklo. Je možné, že se maska z lékárničky vyjme a řidiči ji budou vracet na nějaká sběrná místa," řekl Lidovým novinám mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Změnit by se měl i leták o první pomoci, na kterém se objevily chyby. V některých případech je místo stabilizované polohy nakreslena poloha na uvolňování křečí.

Ministerstvo zdravotnictví je ke změnám opatrnější. Chce si především se záchranáři vyjasnit problematiku masek a dýchání z úst do úst při poskytování první pomoci.

S resuscitační maskou si neví rady ani odborník

Záchranáři tvrdí, že s resuscitační maskou mají problémy i odborníci, natož aby si s ní poradili laici. Zdravotníci ze sanitek doporučují v případě nutnosti umělého dýchání použít resuscitační roušku, která byla součástí starých autolékárniček.

„Obsah autolékárničky není dokonalý, to nebude nikdy. Ale všechny ty věci mohou pomoci, než dorazí zdravotnická záchranná služba. Diskusi lze vést právě kolem resuscitační roušky a masky," vysvětluje Jaroslav Hornych z Českého červeného kříže.

Česko je pozadu za novými trendy v první pomoci

Objevil se také nový trend v postupu při oživování člověka. Evropská rada pro resuscitaci považuje umělé dýchání za méně důležité. Hlavní je provádět masáž srdce, než přijede záchranná služba.

Nové evropské standardy při poskytování první pomoci byly oficiálně zveřejněny až na konci loňského roku. V tu dobu už ale v Česku platila nová vyhláška o lékárničkách podle dva roky starých návrhů od odborníků na první pomoc.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíky na hranicích neřešíme. A Rusko? Byli jsme za českými vojáky uvnitř vojenské základny v Lotyšsku

11:11 Uprchlíky na hranicích neřešíme. A Rusko? Byli jsme za českými vojáky uvnitř vojenské základny v Lotyšsku

„Toho si nejsem vědom," odpověděl kapitán Josef Kurfiřt na otázku, jestli základnu, kde nyní žije, n…