Server nejčtenějšího německého deníku Bild napsal, že Evropská asociace daňových poplatníků (TAE) podala trestní oznámení na Franze Timmermanse, jednu z hlavních tváří Green Dealu. Asociace má podezření, že Timmermans a jeden z jeho kolegů nezabránil promrhání miliard euro, které padly na činnost některých neziskových organizací.
Chcete, aby STAČILO! a SOCDEM postavili společnou kandidátku?Anketa
Čtyřstránková stížnost, kterou má Bild k dispozici, byla předána mnichovskému státnímu zastupitelství a směřuje proti údajnému netransparentnímu a možná nezákonnému přidělování finančních prostředků nevládním organizacím (NGO), a to Evropskou komisí během jejího funkčního období v letech 2019 až 2024. Zároveň byl dokument zaslán i státnímu zastupitelství EU v Lucembursku.
Kancléř Friedrich Merz (CDU) a předsedkyně komise Ursula von der Leyenová oznámili, že budou kauzu s neziskovými organizacemi bedlivě sledovat.
Podle TAE existuje podezření, že 7 miliard eur z fondů EU bylo přiděleno bez dostatečného dohledu, v některých případech dokonce za účelem ovlivnění Evropského parlamentu. Údajně docházelo k lobbování proti zájmům komise, mimo jiné v souvislosti s dohodou s uskupením Mercosur, což je jihoamerické obchodní společenství.
„Rozdělování veřejných prostředků musí být transparentní a srozumitelné,“ poznamenal k tomu prezident Asociace daňových poplatníků Michael Jäger.
Německý Die Welt upozornil, že nevládní organizace Client-Earth obdržela 350 000 eur. „Tajné smlouvy – Evropská komise platila aktivistům za lobbování v oblasti klimatu,“ opatřil Die Welt titulkem jeden z článků o tomto tématu.
„Na oplátku měla zaplést německé uhelné elektrárny do soudních sporů, aby zvýšila ‚finanční a právní riziko‘ provozovatelů. Úředníci komise pověřili sdružení Přátelé Země bojem proti dohodě o volném obchodu Mercosur mezi Evropou a Jižní Amerikou – přestože ji kolegové z jejich vlastního oddělení zároveň prosazovali. Jiné skupiny dostávaly finanční prostředky na ovlivňování poslanců Evropského parlamentu před hlasováním o pesticidech a chemikáliích,“ rozvedl téma Bild.
Server Euractiv upozornil, že řada ekologických aktivistů má v poslední době obavy, aby EU v souvislosti s přípravou finančního rámce na léta 2028 až 2034 nevyrazila na dosud finančně podporovanou ochranu klimatu s pověstnou motorovou pilou, podobnou té, se kterou argentinský prezident Javier Milei začal upravovat argentinský rozpočet.
„Zahájení konzultací vyvolává ‚varovné signály‘ a je ‚znepokojující‘ pro zelené aktivisty, zatímco obchodní lobby EU s nadšením očekává, co přijde,“ napsal server Euractiv.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.