David Rath: V těchto podmínkách žiju. Takže nelžete

24.04.2013 7:51

Obviněný poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath stále sedí za mřížemi a čeká na soud, který rozhodne o tom, zda miliony v jeho krabici od vína byly úplatkem. Rath je přesvědčen, že je obětí režimu a vazba jej má umlčet. Říká to v rozhovoru pro deník Blesk.

David Rath: V těchto podmínkách žiju. Takže nelžete
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: David Rath hovoří ve sněmovně
reklama

Velká část veřejnosti je přesvědčena, že za mřížemi je středočeský exhejtman oprávněně. Rath se ale domnívá, že mnoho lidí už pochopilo, oč v jeho případě jde. Tvrdí, že "jde o likvidaci opozičního politika a diskreditaci opozice".

Cílem jeho vazby je prý snaha umlčet ho. Jeho desetiletý syn potřebuje pomoc psychologa, to Ratha hluboce zasáhlo. "To si každý rodič dokáže představit. Odpornost režimu se pozná i podle toho, jak ničí i okolí vybraného cíle," říká Blesku.

Rath několikrát žádal o propuštění z vazby. Hlavním důvodem poslední žádosti byl zdravotní stav jeho otce Ratmíra. "Před dvěma měsíci utrpěl vážný úraz, byl upoután na lůžko a potřeboval pomoc. Státnímu zástupci to bylo jedno a zvolil řešení, které má za cíl mě držet dále ve vězení. Bylo jim úplně jedno, že otec může i zemřít. Naštěstí to přežil a jeho stav se postupně lepší," popisuje poslanec.

Další snahou politika diskreditovat jsou podle jeho slov výroky o tom, že si ve vězení užívá nadstandardních podmínek. Na cele prý nemá ani lednici, ani sprchu.

Ve věznici prý neexistuje volný čas. "Chtěl jsem pracovat, ale to není možné, tak mám denně dvacet čtyři hodin ničeho. Nic vyplňuji čtením, psaním, přemýšlením a sleduji hlavně ČT24 a ČT2," popsal Rath svůj běžný den.

Snaha poškodit ČSSD

Exhejtmana ve vazbě navštívil senátor Zdeněk Škromach, kromě přátelské návštěvy spolu prý politici jednali o Rathových návrzích. "Mluvili jsme i o tom, že má kauza je vykonstruovaná s cílem poškodit ČSSD. Taková Kubiceho zpráva dvě," dodává poslanec.

Navzdory tomu, že nebyl přítomen ve sněmovně, odčerpal za loňský rok náhrady ve výši milion korun. "Opakovaně jsem žádal, abych mohl být ve sněmovně. Když to potřebovaly represivní složky, tak to šlo a nyní dělají, že to nejde," stěžuje si poslanec. "Není tudíž má vina, že na zasedání nechodím. Proto jsem navrhl alespoň třináct novel zákonů, píši články, odpovídám na poštu," podotýká.

Na závěr rozhovoru pro deník Blesk Rath uvádí, co je pro něj na pobytu ve vězení nejnesnesitelnější. "Zkuste si představit, že jste ve vězení, bez styku s dětmi, blízkými, přáteli..." uzavřel exhejtman.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…