Davidu Rathovi píská v uších

11.05.2015 10:13

Bývalý poslanec David Rath, který se přede dvěma týdny zranil při pádu z kola, dnes dorazil k hlavnímu líčení v případu, v němž je obžalován z korupce. Jeho obhájci požádali soud o další odročení, protože se Rath stále necítí dobře a má bolesti hlavy. Je v neschopnosti a podle lékařů má mít klidový režim. Krajský soud zatím odročil jednání do úterý, protože ještě nedostal lékařský znalecký posudek.

Davidu Rathovi píská v uších
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař David Rath
reklama

Rath si při pádu na kladenské cyklostezce údajně zranil rameno a koleno a utrpěl zřejmě i otřes mozku. Na pád si prý nepamatuje, protože byl v bezvědomí. Do nemocnice ho přepravila záchranná služba.

Rath údajně není schopen účastnit se plnohodnotně hlavního líčení

Rathův advokát Roman Jelínek navrhl, aby soud jednání odročil, protože jeho klient by měl mít podle lékaře klidový režim. Neschopenka sice není podle judikatury důvodem k odročení, Rath ale údajně není schopen se plnohodnotně účastnit hlavního líčení. Dnes mohl přijít kvůli tomu, že má povolené vycházky. K soudu dorazil v černých brýlích a kulhal.

„Nejsem zdaleka ještě zdráv po tom úrazu. Konečně, jsme tady díky nátlaku, který na mě byl činěn represivními orgány, a různým výhrůžkám,“ dodal Rath. Soudu řekl, že se necítí dobře a soustředění mu vyvolává pískání v uších, bolest hlavy a výpadky paměti. Lékař mu po propuštění z nemocnice nařídil klid, vyvarovat se stresu, namáhavější duševní činnosti a soustředění. Vhodné jsou prý procházky.

Žalobce hrozí Rathovi vazbou

Žalobce Petr Jirát se chystá podat návrh na vzetí Ratha do vazby, pokud se prokáže, že k soudu může docházet. Rathův zdravotní stav má upřesnit posudek soudního znalce, který Ratha vyšetřil minulý týden. Soud jej zatím nemá k dispozici.

Soud případ v únoru rozdělil do dvou částí kvůli průtahům. Ratha řeší s další obžalovanou, Lucií Novanskou, která podle obžaloby pořádala podezřelé obchodní soutěže o veřejné zakázky. V první části kauzy soud udělil v dubnu devíti obviněným tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky.

Trestní stíhání Ratha a ostatních se týká údajné korupce při stavebních a zdravotnických tendrech. Rathovi hrozí až 12 let vězení. Obžalobu odmítá. Podle něj nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…