Dcera umírá a lékař chrápe. A za tohle platit, slyšel ministr u Jílkové

07.10.2011 4:21

Poněkud překvapivý závěr vyplynul z debaty v pořadu Máte slovo. Moderátorka Michaela Jílková si do studia pozvala ministra zdravotnictví Leoše Hegera a dala mu za úkol obhajovat rozlišení standardů a nadstandardů v lékařské péči, které jeho resort plánuje. Závěr z diskuse leckoho překvapil, ukázalo se totiž, že idea nadstandardu v podstatě nikomu nevadí. Lidé jen nevěří lékařům, že budou poctiví.

Dcera umírá a lékař chrápe. A za tohle platit, slyšel ministr u Jílkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nemocnice - ilustrační foto nemocnice

Když si zlomíte nohu, dostanete sádru. Buď zadarmo těžkou klasickou drolící se sádru nebo s příplatkem sádru lehkou plastovou. Kost sroste v obou stejně, jen jedna bude příjemnější. A dražší - bude totiž v nadstandardu.

V případě, že půjdete na operaci žlučníku, klasicky vám ho chirurg zoperuje zadarmo. A roboticky za příplatek. Operace se nebude v ničem lišit. Žlučník budete mít v pořádku, jen u robotické operace bude menší jizva.

Žena bude muset kvůli své zdravotní indikaci rodit císařským řezem, jinak by hrozilo ohrožení dítěte. V tom případě bude zákrok zadarmo. Pokud ale naprosto zdravá a bezproblémová budoucí maminka přijde za lékařem s tím, že si nechce prožít porodní bolesti a raději by rodila císařským řezem, za zákrok si připlatí.

Takové příklady dávali ve studiu České televize všichni přítomní lékaři - sám ministr, který dosáhl ve své kariéře v lékařství titulu docent, dále přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady v Praze Petr Arenberger i profesor Vladimír Palička, děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

SLEDUJEME TÉMA NADSTANDARD V PRAXI 

Jejich diskusní protějšky proti žádnému z těchto příkladů nic neměli. Takový nadstandard by chápali a schvalovali. Problém ale vidí jinde.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek měl problém s příliš obecným zněním vyhlášky, občany ale trápila závažnější věc - nevěří totiž lékařům, že v případě zavedení nadstandardů se ještě některý z nich bude trápit s nabízením standardu.

Lékař vám napíše to, z čeho má peníze. A vy nic nepoznáte

Podle občana Adama Zimovčáka z Olomouce vede vymezení nadstandardu ke kapitalizaci zdravotnictví, kde lidské zdraví a život budou spotřebním zbožím. Lékaře totiž podle něj už nebude nic motivovat k tomu, aby nabízel pacientovi standard, když na něm může vydělat nadstandardem. K jeho názoru se přidala i Hana Vavřičková, která nepoctivé lékaře charakterizovala jako úplatné farmaceutickými firmami.

"Napíše vám to, z čeho má největší provizi. A vy to nepoznáte," podotkla. S tím ministr Heger souhlasil. "Ano, když narazíte na nepoctivého lékaře dnes, tak to nepoznáte. Až bude platit vyhláška, budou ale muset mít lékaři, co chtějí poskytovat nadstandard, seznam těch úkonů na dveřích. A podle toho lehce všechno poznáte."

"Vzdělanost lidí ohledně medicíny navíc stále roste. Takže už i dneska mnohdy velmi dobře poznáte, který lékař je kvalitní a který není," dodal Palička.

Člověk umírá a lékař o patro výš chrápe

Moderátorka Jílková se ještě dodatečně ohradila proti tvrzení o nepoctivých či snad úplatných lékařích. "Drtivá většina z nich je poctivá, jsou to čestní lidé," řekla. Na to Zimovčák odvětil, že sice ano, ale pak člověk narazí na takového, kdy mu dcera umírá na krvácení do mozku a lékař "o patro výš chrápe a nestará se", popř. někde lékař vyjme člověku špatnou ledvinu, zapomene skalpel v břiše a podobně.

"Proti tomu se musím ohradit," reagoval ministr Heger. "To jste jmenoval všechno kriminální případy a ty řeší jiný zákon." Vyhláška o nadstandardu se naopak nijak nedotkne akutní traumatologie a vážně nemocných lidí. "Vážně nemocných lidí se nadstandardy nijak nedotknout. Absolutně ne, to by bylo neetické a proti Hippokratově přísaze," uzavřel ministr.

Sledujeme pořad Máte slovo:

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Markéta Paráčková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…