Debata jede i v USA: Jedni chtějí přijmout uprchlíky ze Sýrie, druzí důrazně varují

26.05.2015 12:50

Americký internetový server The Hill informuje o iniciativě čtrnácti amerických senátorů, kteří dopisem žádají prezidenta Baracka Obamu, aby Spojené státy přijaly minimálně 65 000 syrských uprchlíků.

Debata jede i v USA: Jedni chtějí přijmout uprchlíky ze Sýrie, druzí důrazně varují
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

„Spojené státy jsou největším poskytovatelem humanitární pomoci syrským uprchlíkům, ale vedle toho bychom také měli navýšit počet těch, kteří by mohli být trvale přesídleni do naší země,“ cituje server vyjádření demokratických senátorů, v jejichž čele stojí senátor Dick Durbin a senátorka Amy Klobucharová. Ještě před tím se nechal slyšet komisař OSN pro uprchlíky, že je v plánu přesídlit během příštích dvou let asi 130 000 syrských uprchlíků. Do Spojených států se jich mělo dostat 12 000, ale zatím se tak stalo jen u sedmi set z nich. To senátoři považují za „nepřijatelně nízké číslo“.

V dopise senátoři dále požadují, aby Spojené státy sehrály klíčovou roli při vytvoření mezinárodního právního rámce na ochranu uprchlíků. Poukazují v této souvislosti na selhání v průběhu druhé světové války, kdy byla tato ochrana odepřena tisícům Evropanů židovského původu, kteří prchali před nacistickým režimem. „Vzhledem k těmto historickým zkušenostem apelujeme na příslušné americké úřady, aby usilovaly o přijetí minimálně 50 % ze 130 000 syrských uprchlíků,“ požadují senátoři.

celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Proti požadavkům demokratických senátorů se však veřejně vyhranil předseda bezpečnostního výboru z řad republikánů Michael McCaul, který jejich návrh považuje za „vážnou chybu, která v sobě skrývá značná bezpečnostní rizika“. Dle dostupných informací by Spojené státy mohly v letošním roce přijmout asi 2000 syrských uprchlíků a další tisíce v roce 2016. Rozhodnutí o přijímání uprchlíků bude v pravomoci ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Demokratičtí senátoři zdůraznili, že v důsledku probíhající konfliktu přišla o své domovy téměř polovina ze 23 milionů obyvatel Sýrie. Zároveň poukazovali na skutečnost, že z Libanonu, jehož počet obyvatel je 4,2 milionu, bylo přijato 1,2 milionu uprchlíků.

Čtrnáct demokratických senátorů rovněž vyzvalo prezidenta Obamu, aby apeloval na přijímání syrských uprchlíků i do jiných zemí. Zároveň připustili, že rozumí obavám z možných bezpečnostních rizik. „Musíme bezpochyby pokračovat v pečlivém posuzování žádostí o azyl s ohledem na národní bezpečnost. Tento proces by však neměl bránit tomu, aby se uprchlíci splňující stanovené bezpečnostní předpisy mohli dostat ze situace, která bezprostředně ohrožuje jejich životy,“ uvedli senátoři s dodatkem, že přijetí 65 000 syrských uprchlíků je morální povinností Spojených států, které by v tomto ohledu měly jít ostatním zemím příkladem.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: proTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čínský chargé d’affaires pro PL: Fakta mluví sama za sebe: Politika „dynamického nulového covidu“ je vědecká a efektivní

20:30 Čínský chargé d’affaires pro PL: Fakta mluví sama za sebe: Politika „dynamického nulového covidu“ je vědecká a efektivní

ParlamentníListy.cz nabízejí článek chargé d’affaires čínského velvyslanectví Čang Mao-minga k aktuá…