Na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se uskutečnila panelová diskuse na téma „Vykolejená demokracie? Skutečnost a mediální obraz“. Kromě samotné fakulty se na jejím uspořádání podílely občanská iniciativa Vraťte nám stát!, Syndikát novinářů, platforma Svobodu médiím!, nadace Friedrich-Naumann-Stiftung a obecně prospěšná společnost Energeia. Smyslem debaty nebylo vzpomínat na události roku 1989, ale kriticky zhodnotit současný stav demokracie v České republice i okolních evropských zemích a zamyslet se nad možnostmi budoucího vývoje. Zvláštní pozornost byla věnována i roli médií. Název debaty vymyslel jeden z účastníků diskuse Václav Němec, který na fakultě působí.
„V listopadu 89 jsme měli, když zůstanu u železničářské metafory, představu o cílové stanici jako vyspělé demokracii západního typu s fungujícími demokratickými institucemi a vyspělým trhem, ale i demokracii s fungujícím právním státem, s veřejným prostorem, který je nezávislý na ekonomických a politických tlacích. Během těch 26 let ale došlo na určitých kritických úsecích trati k přehození výhybky, což nás odvedlo ze směru, který nás měl vést k vytčenému cíli. Tou první chybnou kolejí, po které se naše společnost rozjela, bychom mohli označit jako systémovou korupci, klientelismus prorostlý do těla demokratického státu, na čemž se začalo pracovat už od první poloviny devadesátých let,“ konstatoval filozof Václav Němec ve svém úvodním vstupu.
Přehozená výhybka k oligarchizaci politiky a populismu
Poukázal na to, že docházelo k okupaci či kolonizaci demokratických institucí státu, které se teprve rodily, a proto v sobě neměly zabudované dostatečné sebeobranné mechanismy. Hrdiny plíživé antidemokratické kontrarevoluce byly různé zájmové finanční skupiny a klientelistické sítě, které se snažily o ovládnutí demokratických institucí. „Postupně došlo k tomu, co se nazývá state capture, ovládání nebo uchvácení státu, což způsobilo vážnou a vleklou krizi, která se stala břemenem pro vývoj demokratického státu. Nešlo o ojedinělé excesy, stal se z toho systémový problém, kdy se normalizace abnormálního zafixovala jako normalita. Tohle období vrcholí v letech 2010 až 2013, kdy dochází k přehození další podstatné výhybky, která nás dovedla na kolej oligarchizace politiky a už nijak neskrývaného populismu,“ uvedl Václav Němec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník