Debatě o zemědělství vládlo máslo. Po Vánocích ho bude tolik, že nebudeme vědět, co s ním, uklidňoval Jurečka

06.10.2017 22:36

O zemědělství a životním prostředí se hovořilo v předvolební debatě na ČT24. Desítka lídrů stran a hnutí zde probrala mimo jiné své priority před nadcházejícími sněmovními volbami. Řeč přišla i na máslo. Moderátorkou večera byla Daniela Písařovicová.

Debatě o zemědělství vládlo máslo. Po Vánocích ho bude tolik, že nebudeme vědět, co s ním, uklidňoval Jurečka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka
reklama

Úvodním tématem dnešní debaty byla cena másla. V minulých dnech totiž mimo jiné vyzval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ministra financí Ivana Pilného (ANO) a šéfa resortu zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL), aby situaci vyřešili. 

 Naše ministerstvo je připraveno předat veškerá statistická data, ale kompetence ohledně marží má Ministerstvo financí. Já mohu ovlivňovat zemědělství a potravinářství, a tady jsme zvýšili produkci mléka,“ sdělil ministr zemědělství, lídr olomoucké kandidátky Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Po Vánocích tady bude másla, že nebudeme vědět, co s ním,“ dodal. 

Podle Romana Váni, lídra olomoucké kandidátky ČSSD, je normální, aby Ministerstvo financí kontrolovalo marže obchodníků. „Podle šetření se zdá, že ty velké řetězce pracují s nějakými deseti procenty, což je malá marže,“ sdělil Váňa s tím, že se může ukázat, že jde o zvýšenou poptávku po másle. 

„Často se potkávám se zemědělci, kteří mi říkají, že na pultech obchodů je  máslo s vysokou marží,“ sdělil lídr jihočeské kandidátky Jan Zahradník (ODS). „Myslím si, že v tomto případě by měl stát učinit nějaké opatření,“ sdělil Zahradník s tím, že si myslí, že trh to může vyřešit. 

„Osobně si myslím, že to vyřeší trh,“ míní lídr moravskoslezské kandidátky Herbert Pavera (TOP 09). Voličům pak vzkázal, aby nepanikařili, že za pár týdnů bude podle jeho názoru vše dobré.

„U těchto základních potravin by měla být velmi nízká daň z přidané hodnoty a velmi nízká spotřební daň,“ nechal se slyšet lídr kandidátky na Vysočině Pavel Kováčik (KSČM). „Od mlékařů, zpracovatelů, jde to máslo za 35 korun, pokud je pak někde za 70 korun, tak jde doopravdy o to, že se na té vlně vezou obchodníci a řetězce,“ dodal Kováčik. „Jsem pro, aby stát využil svoje intervenční zásahy,“ dodal.

Mgr. Herbert Pavera

  • TOP 09
  • Koukněte: https://www.herbertpavera.cz/zustanme-v-kontaktu
  • senátor

„Stát by do toho nijak zásadně vstupovat neměl. Situace se uklidní a cena bude postupně padat,“ domnívá se lídr kandidátky na Vysočině Jaroslav Faltýnek (ANO). Lídryně Zelených Magdalena Davis se pak věnovala tématu z hlediska produkce mléka, stejně jako lídr zlínské kandidátky Jaroslav Holík (SPD). „Mléka máme dost, ale protože je nižší tučnost, tak se to odráží na másle,“ řekl Holík a zmínil mimo jiné i případný export másla. „Poněkud nižší tučnost je vyvážena vyšší užitkovostí,“ podotkl Kováčik.

 

„Je to nafouknutá bublina. Ty ceny našponovaly obchodní řetězce. Je to výsledek dlouhodobé politiky našich vlád,“ zmínil lídr jihomoravské kandidátky Radek Holomčík (Piráti). Lídryně jihomoravské kandidátky Jana Krutáková (STAN) se mimo jiné rozhovořila i o změně životního stylu. „Blíží se Vánoce, takže my jsme zvyklí se předzásobit a pak dojde k těmto problémům,“ sdělila Krutáková s tím, že politický problém by z toho nedělala.

Jaké jsou priority? 

Na řadu pak přišla debata o prioritách jednotlivých stran. „Zelení mají tři priority. První je ekologizace zemědělství. Budeme potřebovat ekologické zemědělce i výrobce biooptravin. Další prioritou jsou jistě obnovitelné zdroje i ochrana vody,“ sdělila Davis.

STAN pak podle Krutákové chce reagovat především na téma sucha, zaměřit se i na podporu malých a středních zemědělců. „Krajina má být pro lidi, nejen pro ekonomické využití,“ sdělila. 

„Názor SPD je jednoduchý. Ochrana zemědělské půdy před dalším zastavováním,“ zmínil Holík. Pro Piráty je absolutní priorita to, aby stát přestal podporovat ty formy zemědělství, které devastují krajinu. „Chceme se zaměřit na podporu lokální ekonomiky,“ dodal Holomčík.

Kováčik pak hovořil především k návratu potravinové soběstačnosti. „Je potřeba vrátit tomu systému vyváženost,“ zmínil Kováčik. „Naší prioritou je soběstačnost a podpora produkce regionálních potravin,“ míní za ODS Zahradník. O soběstačnosti jako absolutní prioritě hovořil i Jaroslav Faltýnek za hnutí ANO. 

„Pro nás je důležité, abychom měli zdravou krajinu a abychom tady měli zdravé a kvalitní potraviny. Zapracovat chceme také na zaměstnanosti na venkově,“ dodal své priority současný ministr Jurečka. 

Rozdílná kvalita potravin. Co s tím?

Debata se pak kromě dotací věnovala také dvojí kvalitě potravin. „Hnutí STAN se domnívá, že kvalitní potraviny máme. Problémem je jen to, že na trhu existují potraviny pod stejným názvem, ale rozdílné kvality,“ zmínila Krutáková.

„Pokud to bude výrobek se stejným názvem, stejnou etiketou, ale v různých částech Evropy bude obsahovat například jiný podíl masa, je třeba se domluvit na tom, aby to tak nebylo,“ sdělil rázně Kováčik.

„Pracujeme na tom dva a půl roku a věřím, že se k řešení dostaneme,“ zmínil Jurečka, jenž o celém problému podle svých slov komunikuje s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. „Návštěva premiérů Fica, Sobotky a dalších z V4, kteří to otevřeli, hrála velkou roli,“ míní k tomu Váňa. Legislativní řešení je podle něj jednoduché, prosadit ve směrnicích na ochranu spotřebitele, že určté výrobky jsou stejné. 

„Produkujeme velmi kvalitní pstruhy, které vyvážíme, a necháváme si dovážet pstruhy z Turecka. A my se ptáme, co je na nich špatně, že je Turci, například, nechtějí jíst a my je jíme?“ zeptala se Davis rozhořčeně. 

Šumava i pivo

Téma bezzásahovosti a Národního parku Šumava pak rozparádilo především Zahradníka s Davis. Následně se však pak vyjádřili i ostatní kandidáti.

„Divočina bez zásahu není možná,“ řekl Zahradník. „Obávám se, že pan Zahradník nepochopil smysl národních parků,“ oponovala Davis. „Šumava přece není původní divočina. Žili tam lidé a tu přírodu přetvořili. A vy tyto lidi chcete odtud vystrnadit,“ sdělil Zahradnik.

„Nechci nikoho odnikud vystrnadit,“ dodala Davis. „Naše hnutí ANO hlasovalo pro tento zákon. Byl tu nalezen kompromis,“ míní Faltýnek. „Určitá část naší krajiny podle našeho názoru musí zůstat divoká,“ sdělil Pavera s tím, že by v klidu byl i pro vybudování dalších národních parků. 

„Na rozdíl od kolegy z TOP 09 si nemyslíme, že by bylo nutné rozšiřovat národní parky, dostatečná ochrana je i v chráněných krajinných oblastech,“ domnívá se Krutáková. V případě Šumavy se podle ní jedná o to najít kompromis, a najít jej mezi ochranáři, lesníky i obyvateli. 

„Šumava je specifická tím, že tam lidé po staletí žijí. Jsou to lidé v přírodě, nikolik příroda sama o sobě,“ sdělil Kováčik. Znovuotevření celého problému by se bránil. Vyjádřil tak souhlas s ministrem Jurečkou, že by se mělo rok dva počkat na to, jaký dopad zákona bude. 

„Ten zákon je kompromis. A podle mého názoru dobrý kompromis. Myslím, že platí, že divočina skutečně člověka nepotřebuje. Možná je to opačně. Ale ten zákon bychom rozhodně neměli měnit,“ míní Váňa. Slova o tom, že prohráli obyvatelé Šumavy, jsou podle něj absurdní. 

A závěrem přišla řeč i na pivo a na Budějovický Budvar. „Ať stát vaří pivo, dělá-li to dobře. Když se podívám na příběh Budvaru, tak tento podnik nikdy nevzal ani korunu dotací. Nechť si toto rodinné stříbro zachováme. Pokud to ten stát bude dělat s péčí řádného hospodáře...“ poznamenal Jurečka. 

„Já mám stejný názor jako pan ministr,“ podotkl k tomu Faltýnek. „Jsem rád, že Budvar umí podnikat,“ dodal Kováčik. „Jsou témata, která je třeba znovu otevřít a vrátit třeba vodu do českých rukou, aktuální je lithium, a tady si myslím, že Sněmovna musí sehrát nějakou roli,“ zmínil rovněž komunistický poslanec.

„Téma privatizace Budvaru je už od devadesátých let. Já jsem proti privatizaci a věřím, že i ODS je proti privatizaci,“ řekl Zahradník. Opačného názoru byl Pavera, neboť ten se domnívá, že stát by neměl podnikat. „Nemyslím si, že by případná kvalita piva šla dolů,“ sdělil Pavera. 

„Je to rodinné stříbro, takže to by se asi prodávat nemělo,“ dodala Krutáková. „My si myslíme, že není žádný důvod, aby stát vařil pivo. Přesto privatizaci nepodporujeme,“ podotkl Holomčík. 

Zelení jsou podle Davis také proti privatizaci Budvaru. „Nicméně, pokud by k té privatizaci došlo, což si myslíme, že nedojde, tak bychom si měli sdělit možnosti. Pokud by vskutku došlo k privatizaci, tak bychom museli vyjednávat a nechat si určitý podíl,“ míni Davis. 

*  *  *

Další debata se uskuteční zase v pondělí na ČT24, tentokrát pod taktovkou moderátora Jakuba Železného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

8:47 Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek ve svém facebookovém komentáři glosuje reakce odpůrců volby …