Dejte mu Nobelovku! České osobnosti chtějí fíglem zachránit Assange ze spárů USA

23.09.2020 18:47 | Zprávy
autor: kas

Zakladateli WikiLeaks Julianu Assangeovi hrozí, že bude z Velké Británie vydán do USA, kde by mohl za mřížemi strávit více než celý zbytek života. Proto ho početná skupina českých osobností navrhuje na Nobelovu cenu míru. „Pan Julian Assange se nesmí stát obětí drakonické pomsty!“ říkají. A kdyby došlo k vydání, chtějí se signatáři s australským novinářem setkat osobně. Mezi jmény je např. herec Ivan Vyskočil, bývalá ředitelka ERÚ Vitásková, bývalý europoslanec Jan Keller a další.

Dejte mu Nobelovku! České osobnosti chtějí fíglem zachránit Assange ze spárů USA
Foto: commons.wikimedia.org
Popisek: Julian Assange

Již brzy se budou britské soudy rozhodovat, zda vydají Juliana Assange, zakladatele serveru WikiLeaks, do rukou americké spravedlnosti. V USA mu dle deníku Guardian hrozí odsouzení až na 175 let vězení.

Případ se řeší i v Česku. Celkem 29 českých vědců, umělců, publicistů a dalších osobností navrhuje, aby byl Julian Assange nominován na Nobelovu cenu míru.

„Zakladatel WikiLeaks zpřístupnil světu autentické dokumenty, demaskující pozadí a motivy agresí pošlapávajících mezinárodní právo za cenu statisíců zmařených životů, humanitárních kalamit a zpustošení celých zemí. Tváří v tvář vážným osobním rizikům, jež tím podstoupil, významně přispěl k úsilí celého mezinárodního společenství, které se válkám z prolhaných důvodů postavilo na odpor a přimělo jejich původce upustit od ještě nebezpečnějších činů.  

My sami jsme spojili síly napříč protiválečným spektrem. Stojíme o podporu každého hnutí, asociace i osobnosti, jejichž krédem jsou mír a demokracie. Pan Julian Assange se nesmí stát obětí drakonické pomsty! Pokud se ji podaří odvrátit, bude pozice všech odpůrců válek a arogance moci do budoucna silnější,“ tvrdí signatáři.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chcíplá stávka. Vyrazí do boje za ČT kádry od Jourové?

17:50 Chcíplá stávka. Vyrazí do boje za ČT kádry od Jourové?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Umrněné“. Letošní protesty za Českou televizi jsou podle Zdeňka Zbořila, pam…