Děkan Martínek končí v čele Lékařské fakulty v Ostravě. Kvůli pochybnému přijímání studentů

18.11.2019 18:14

Akademický senát Ostravské univerzity (OU) dnes většinou jediného hlasu odvolal z funkce děkana lékařské fakulty Arnošta Martínka. Vyhověl tak návrhu rektora Jana Laty, který odchod děkana z funkce požadoval v souvislosti s minulými pochybeními při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval i Národní akreditační úřad (NAÚ). Ke studiu byli přijímáni i uchazeči, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení. Martínek uvažuje, že se bude bránit soudně.

Děkan Martínek končí v čele Lékařské fakulty v Ostravě. Kvůli pochybnému přijímání studentů
Foto: Deník/Lukáš Kaboň
Popisek: Arnošt Martínek
reklama

Pro odchod děkana z čela fakulty se po bouřlivé asi tříhodinové diskusi vyslovilo 18 senátorů z 35 přítomných. Proti bylo 11, šest se zdrželo.

Rada NAÚ na základě zjištění kontrolní skupiny koncem prázdnin rozhodla o zahájení správního řízení, a lékařské fakultě hrozí omezení akreditace oboru všeobecné lékařství, na který by nemohla přijímat nové studenty.

Už v září se podnětem rektora na Martínkovo odvolání zabýval Akademický senát Lékařské fakulty OU, který ho však nepodpořil. Nesouhlasilo s ním tehdy 12 z 18 senátorů, čtyři byli pro odchod a dva se zdrželi. Lata na odchodu Martínka trval, návrhem se tak dnes zabýval Akademický senát OU.

Rektor dnes před senátory připomněl, že od roku 2010 bylo přijato 34 studentů, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení, 24 z nich se tak na fakultu dostalo, když stál Martínek v jejím čele.

Rektor zopakoval, že za přijímací řízení odpovídá děkan, který podle Laty neplnil své povinnosti, porušil vysokoškolský zákon a poškodil dobré jméno fakulty. Lata odmítl, že by aktuální situace byla jeho osobním sporem s děkanem, a kritizoval i úroveň aktuálního akreditačního spisu.

Současná akreditace pro studijní program všeobecné lékařství je totiž platná do roku 2024, ale přijímat nové studenty na jejím základě může lékařská fakulta jen do května 2020. Žádá proto o novou akreditaci a tato žádost podle rektora nebyla dobře připravena a fakulta ji dodala pozdě.

Martínek naopak zopakoval, že NAÚ poukazoval na systematickou chybu. Podle něj už od dob zdravotně-sociální fakulty, která byla předchůdkyní lékařské fakulty, existovaly mechanismy přijímacího řízení přijímané všemi děkany. Martínek poukázal na to, že na fakultě se odehrálo několik kontrol včetně kontrol zaměřených na průběh přijímacího řízení, a na žádná pochybení se nepřišlo. Vyčetl rektorovi, že působí nestabilitu, neboť v důsledku jeho zásahů se na fakultě střídají děkani. Lata to odmítl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …