Děkovné mše za svobodu v katedrále sv. Víta ze zúčastní i prezident

15.11.2014 6:01

V katedrále sv. Víta začne dnes v 10:00 bohoslužba ke cti sv. Anežky České, která má být poděkováním za 25 let života ve svobodné zemi. Sloužit ji bude vatikánský státní tajemník Pietro Parolin, který od pátku pobývá v Česku. Mše se zúčastní představitelé tuzemského společenského i politického života včetně prezidenta republiky.

Děkovné mše za svobodu v katedrále sv. Víta ze zúčastní i prezident
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad
reklama

Se svatořečením Anežky České má mnoho lidí spojený pád komunismu. Pouhých pět dní předtím, než na Národní třídě vypukla sametová revoluce, připomněl v Římě během svatořečení kněz Tomáš Halík dávnou pověst, která říkala, že „až bude svatá Anežka svatořečena, bude v Čechách konečně dobře“.

Účast deseti tisíc Čechů, které komunistický režim tehdy pustil do Říma na kanonizaci, bývá označována za jedno ze znamení konce komunismu. Když poutníci při audienci ve Vatikáně volali, že papež musí do Prahy, zdálo se to těžko uskutečnitelné. Ani ne za půl roku Jan Pavel II. do Prahy ale přijel.

Přítomní si připomenou poselství kardinála Tomáška

Po bohoslužbě se dnes kardinál Parolin setká se zástupci disentu a přáteli prezidenta Václava Havla. Kromě kardinálů Dominika Duky a Miloslava Vlka budou přítomni biskup Václav Malý, Tomáš Halík, Kamila Bendová, Dana Němcová či František Reichl, který v roce 1989 pořádal pouť věřících do Říma na kanonizaci Anežky České.

Organizátoři plánují na Hradčanském náměstí připomenout atmosféru listopadu 1989. Václav Malý přečte z balkonu Arcibiskupského paláce poselství kardinála Tomáška, které četl na Václavském náměstí 21. listopadu 1989.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…