Dělala uklízečku a servírku. Teď česká Romka v Británii dělá právničku, uvedla show Nory Fridrichové

21.05.2018 7:02

Romská právnička Denisa Gannon vystudovala díky stipendiu pro romské vysokoškolské studenty od Romského vzdělávacího fondu. Nyní pomáhá sociálně slabým. Její příběh přinesla Česká televize v pořadu 168 hodin, který moderuje Nora Fridrichová.

Dělala uklízečku a servírku. Teď česká Romka v Británii dělá právničku, uvedla show Nory Fridrichové
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Rodiče Denisy z Nového Bydžova přitom neumějí číst ani psát. Mladých vzdělaných Romů, jejichž rodiče mají přitom minimální vzdělání, však přibývá. „Já jsem si ani ve snu nepředstavila, že skončím na právnické fakultě v Británii,“ poznamenala Gannon, která do Británie odešla před 12 lety jako svobodná matka se synem. Pracovala jako servírka nebo uklízečka a vrhla se také na studia. Nyní je první romskou právní zástupkyní v Anglii a Walesu. 

„Moje rodiče mě vždycky vedli ke vzdělání. Vždycky mně říkali, ať si dělám úkoly, ať se připravuju do školy. A vždycky mě vedli k tomu, abych chodila do školy a abych si dodělala prostě maturitu. A prostě všechny zkoušky, který jsem potřebovala,“ dodala Gannon.

A není sama, kdo z Romů studuje, Jiří Turko ze severočeské Krupky chce být lékařem, a tak se v Praze věnuje medicíně. Jiřího matka má přitom jen základní školu, otec nedokončil stavební učiliště. „My jsme tu šanci, co mají dneska Romové, neměli. Tam bylo automaticky jako za komunistů, že jakmile byl Rom, tak automaticky zvláštní škola,“ míní otec Jiřího Turka. 

Romský vzdělávací fond udělil od roku 2010 již celkem 366 stipendií. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

12:56 Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

Expert na ruské dezinformace a propagandu Jakub Kalenský, jenž nedávno na půdě Kongresu USA prohlási…