Demagog, lhář, gauner, bakalář. Bitva Ratha se Šnajdrem na Primě

30.01.2011 12:04

Když se u jednoho stolu sejde stínový ministr zdravotnictví David Rath a předseda správní rady VZP Marek Šnajdr, láska a náklonnost z televize rozhodně nekapou. Naopak, nevraživost neskrývá ani jeden z nich.

Demagog, lhář, gauner, bakalář. Bitva Ratha se Šnajdrem na Primě

Kromě tradičního "pana bakaláře" padaly výroky typu demagog, lhář, gauner a podobně. Tématem bylo věcné financování zdravotnictví, ale studio pořadu Partie na Primě spíše připomínalo bitevní pole.

"Pan poslanec Rath říká v debatách pořád to samé, to je diskusní evergreen," kroutil Šnajdr hlavou, zatímco o něm Rath mluvil jako o gaunerovi, který je jedna ruka se soukromými podnikateli, a má několik luxusních vil. Čísla, kterými argumentoval, si podle Ratha sám zfalšoval, a obecně má výrazný podíl na špatném stavu českého zdravotnictví.

Evergreenem bylo i Rathovo "pane bakaláři", ve třičtvrtěhodinové stopáži pořadu padlo celkem třináctkrát. "Zkuste alespoň tady v pořadu respektovat základy slušnosti," vyzýval hejtmana Šnajdr.

Čtěte: Bylo, nebylo... Rathova pohádka o zlém bakaláři Šnajdrovi z ODS

Oba muži se neshodli ani na receptu, jak vyřešit podfinancování českého zdravotnictví. To asi ani nikoho nepřekvapilo. "Celý segment je finanční Popelka, je dlouhodobě podfinancován, já se to snažil upravit, ale měl jsem na to krátkou dobu," řekl Rath.

Prý by mu stačilo, aby pojišťovny navýšily úhrady za péči na 103 procent, pak by nemocnice ve Středočeském kraji uspokojily i pacienty i lékaře."To je přesně ideologie Rathových dětí Kubka a Engela," reagoval Šnajdr. "Řešení 'nalijte nám víc peněz' znamená, že se tu sejdeme další rok zase se stejným problémem." Uspokojit nejdříve ty křičící, protestující a vydírající lékaře je podle Šnajdra špatné. Ti konstruktivní a racionální tak musí zase dál čekat.

A Rathův Středočeský kraj navíc neumí hospodařit. Navzdory tomu, že je tam kvůli privatizaci méně veřejných nemocnic než jinde, hospodaří permanentně se ztrátou.


Jak hospodaříte? Nevím. To mě nepřekvapuje

Rath výrazně nesouhlasil. "Já nevím, jak hospodařím," přiznal pak. Šnajdr se zasmál. "To mě vůbec nepřekvapuje," podotkl. Rath reagoval, že je to způsobeno VZP, která dodává nemocnicím zprávy o financích s výrazným zpožděním.

"Váš názor, že sektor soukromý je gauner a veřejný je zlatíčko, je hloupost," shrnul Šnajdr. "V soukromých nemocnicích je evidentně lepší management, lidé jsou spokojeni. Vy permanentně vytváříte ztrátu, tak začněte věci řešit od sebe."

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ: Rath ve studiu provokoval, Šnajdr se nedal, říká odborník


Čtěte:

Foto: Hans Štembera, Repro TV Prima

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

19:29 Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

Novinář a cestovatel v trabantu Dan Přibáň se obul do lidí, kteří se nechtějí jít dobrovolně očkovat…