Demoblok namydlený, Okamura roste, Babiš na svém. Co neřekli o číslech STEMu

23.09.2020 11:44

Agentura Kantar v průzkumu pro ČT upozornila, že popularita hnutí ANO od června poklesla asi o 4,5 procentního bodu. I podle agentury STEM hnutí ANO oslabilo. Ale pořád je na tom líp než strany bývalého opozičního Demokratického bloku a Piráti. Babiš si stále drží věrné voliče a po volbách by mu podle propočtů zůstalo 78 poslanců, jako dnes. Hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie posiluje.

Demoblok namydlený, Okamura roste, Babiš na svém. Co neřekli o číslech STEMu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasovací lístky pro sněmovní volby 2017
reklama

Další průzkum ukázal, že hnutí ANO oslabilo. Zatímco kupříkladu v listopadu 2018 mělo podle průzkumu společnosti STEM 35 procent, v září 2020 je to něco přes 28 procent, konkrétně 28,4 procenta. V posledních volbách do Sněmovny přitom hnutí ANO mělo 29,6 procenta voličů.

Anketa

Věříte Romanu Prymulovi?

52%
48%
hlasovalo: 29243 lidí

Přesto je jasné, že si hnutí ANO dokázalo většinu voličů udržet i navzdory tomu, že jde o stranu, která spolu s ČSSD vládne Česku už 7 let. Obvyklejší přitom bývá, že popularita vládních stran klesá s tím, jak se vládním stranám nedaří plnit některé své předvolební sliby. Po fázi očekávání přichází fáze zklamání.

„Hnutí ANO nadále vede s velkým náskokem. I když zájem o politiku je u příznivců hnutí spíše vlažný, intenzita osobní vazby ke straně je pevná a motivace k účasti ve volbách je na solidní úrovni. Hnutí ANO je navíc široce rozkročené, takže je velmi silné v táboru levice, v politickém středu i na pravici,“ uvedla k tomu agentura.

Naproti tomu voličské jádro Pirátů kolísá. Zatímco v již zmíněném průzkumu Agentury Kantar Piráti měli přes 19,5 procenta, agentura STEM přisoudila Pirátům jen 12,8 procenta. ODS obdržela 10,6 procenta, hnutí STAN 7,5 procenta.

Vládní ČSSD si drží přízeň 7,3 procenta voličů. Stejné množství voličů momentálně najdeme u KSČM.

Do Sněmovny by se dostali ještě lidovci se ziskem 5,4 procenta voličů a TOP 09 s 5,3 procenta hlasů.

Tyto volební zisky by však pravicové opozici a Pirátům neumožnily vytvořit vládu. Pokud by volby dopadly právě tak, jak naznačuje průzkum, tak by ODS, lidovci, STAN, TOP 09 a Piráti získali ve Sněmovně 75 křesel z 200. Hnutí ANO by samo získalo 78 křesel, ČSSD 14 mandátů a komunisté 15 mandátů.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které se kriticky staví jak k vládě Andreje Babiše, tak Pirátům a k pravicové opozici, se v tuto chvíli těší podpoře 8,8 procenta voličů. V květnu 2020 straně vyjádřilo podporu 6,5 procenta voličů, takže v tomto srovnání SPD posílila, ale ve volbách 2017 získala 10,6 procenta.

„SPD oproti počátku koronavirové krize získala – posilují nejspíš protestní hlasy, mobilizuje se zájem o politiku i volební motivace,“ uvedla agentura.

Pokud by volby dopadly takto, SPD by získala 18 poslanců.

Mimo Sněmovnu by zůstala Trikolóra Václava Klause mladšího se 3,3 procenta voličů.

předvolební průzkum

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

20:12 Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

Miroslav Kalousek (TOP 09) po dvaadvaceti letech složil poslanecký mandát. Ve Sněmovně chce dát pros…