Děs, nelidský systém. Česká poslankyně hovoří o norském odebírání dětí

15.01.2016 14:04

Poslankyně za TOP 09 a lékařka Jitka Chalánková se vložila do případu rodičů, kteří v Norsku bojují se sociální službou o svou nemocnou dceru. Podle ní jde o nelidský systém. Řekla to v rozhovoru pro MF Dnes.

Děs, nelidský systém. Česká poslankyně hovoří o norském odebírání dětí
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková

Devítiměsíční holčičku s těžkou genetickou vadou hodlá norská sociální služba Barnevernet dát do pěstounské péče kvůli tomu, že si rodiče k ní údajně dostatečně nevyvinuli vztah. Podle Chalánkové je nutné takovémuto postupu zabránit, hraje se prý doslova o život dítěte. Holčička již byla rodičům odebrána. 

Chalánkovou kontaktovala sama matka dítěte, neboť věděla, že se poslankyně angažovala i v případě Michalákových, kdy norský Barnevernet odebral Evě Michalákové dva syny. 

„Matka nám zároveň dodala spoustu podkladů. Hned o víkendu jsme se do případu ponořili, podklady si doplňovali dalšími konzultacemi a já naznala, že je třeba rychle jednat, protože dítěti hrozí nebezpečí. Chtějí je totiž převézt ze specializovaného pracoviště do nějaké okresní nemocnice, aby k němu měli pěstouni blíž,“ uvedla Chalánková s tím, že požádala o schůzku premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a informovala o celé věci i hlavu státu Miloše Zemana. 

Barnevernet podle poslankyně kontaktoval ošetřovatelský personál holčičky, se kterým prý rodiče měli nějaký konflikt. Zároveň pak prý následně norská sociální služba odebrala dítě bez toho, aniž by rodinu viděla a zkoumala. „Oni mají systém nastavený tak, že vyšetřují na základě takzvaného druhého oznámení, což vyplývá z jejich zákonů a metodických pokynů. Čili kdokoliv jim může říct cokoliv. V Norsku sleduje sociální služba každou rodinu. Stát a jeho složky tam mají nadvládu nad svobodou člověka. Zasahuje do práva rodičů na děti a dětí na rodiče,“ říká Chalánková. 

Podle Chalánkové ještě není ztracený ani případ Evy Michalákové. „Paní Michaláková se odvolala a věc bude řešit soud. V Norsku to funguje tak, že rodiče mohou žádat o vrácení dětí každých dvanáct měsíců a soudy zvažují, zda jim vyhoví, či ne. Bohužel v 97 procentech se vysloví pro druhou možnost. Po opakovaných žádostech se to obvykle vyhodnotí tak, že rodiče tím obtěžují pěstouny i děti. Je však strašně důležité ukazovat, že se něco takového děje. Že si státní moc osobuje právo rozhodovat o osudech lidí. V Norsku uplatňují těžko pochopitelnou totalitní nadvládu, což je nepřijatelné,“ doplňuje poslankyně. 

„Česko se musí umět ozvat na diplomatické úrovni, když s jeho občany takto nakládají. A fandí nám i lidé napříč politickými stranami. Pevně věřím, že spojenými silami se podaří zastavit přesun holčičky. Což je první a klíčový krok,“ uzavřela Chalánková.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský Pavel, český Pavel, tlustý Pavel, v Americe je to jedno. Trapas jak Brno!

9:49 Ruský Pavel, český Pavel, tlustý Pavel, v Americe je to jedno. Trapas jak Brno!

Americký tvůrce komiksů, hlasitý liberální volič, ale také scenárista a televizní producent Gerard F…