Desítky tisíc Čechů mají problém se závislostí na hrách a hazardu

05.09.2012 17:50

Česko si nevede statistiky patologického hráčství, odborníci nicméně odhadují, že klinickou formou závislosti trpí v zemi až procento dospělých, řekl ve středu agentuře Mediafax Petr Verosta z Českého institutu pro výzkum závislostí. V Evropě stejnou diagnózou trpí 0,15 až 0,8 procent populace.

Desítky tisíc Čechů mají problém se závislostí na hrách a hazardu
Foto: rep
Popisek: Herna - ilustrační foto

Zhruba polovina gamblerů zároveň trpí alkoholismem a bezmála osmdesát procent závislých zároveň kouří. "Mezi patologickými hráči najdeme až desetkrát více lidí s problémy s drogami a alkoholem než v obecné populaci," poznamenal Verosta. Předpoklad vzniku závislosti na hrách je podle studie v Česku desetkrát vyšší u mužů než u žen.

Může za to i dostupnost her

Spoluautor vládní studie o dopadech patologického hráčství na společnost Verosta se při odhadu počtu patologických hráčů v Česku opírá o kvalifikované odhady psychiatrů kolem profesorů Nešpora a Šerého, kteří závislost na herních automatech studovali do hloubky před sedmi lety.

Dostupnost her a počet veřejných míst, kde se dá hazard hrát, jsou podle studie příčinou faktu, že výskyt patologického hráčství je v české populaci ve světovém měřítku nadprůměrný. Podle Verosty nejvíce lidí propadlo výherním hracím automatů, následně pak kursovým sázkám, elektromagnetickým ruletám a interaktivním videoloterijním terminálům. Nejméně je pak lidí závislých na internetovém gamblingu.

Provozovny se sázkovými hrami, pohostinství, herny, sázkové kanceláře, trafiky nebo kasina jsou místy násilné trestné činnosti - studie prokázala, že se v nich odehrávají loupeže, ublížení na zdraví, ale i vraždy. "Pachateli jsou hráči, ale i lidé, kteří nemají se samotnou hrou spojitost," upozornil Verosta. Provozovny jsou totiž stejně jako pošty, čerpací stanice, směnárny, banky nebo zlatnictví spojené s vysokou mírou rizika s ohledem na peníze, které se v nich soustřeďují.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: johTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

17:00 Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

Hrozba bankovní krize se ani po záchraně Credit Suisse z Evropy stále nevytratila a investoři se obá…