Děsivý díl u Moravce. Řeč byla o tom, co hrozí neočkovaným dětem

24. 3. 2019 13:42

V nedělních Otázkách Václava Moravce proti sobě zasedli ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch, poslanec a lékař Bohuslav Svoboda z ODS a stínová ministryně Soňa Marková z KSČM. Věnovali pozornost závažnému tématu umírání dětí a zánětu mozku, který se k nám může za jistých okolností rozšířit z Ukrajiny.

Děsivý díl u Moravce. Řeč byla o tom, co hrozí neočkovaným dětem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec
reklama

V úvodu pořadu Moravec prozradil, že v české populaci klesá proočkovanost proti příušnicím, spalničkám či zarděnkám. A to je problém. Ministerstvo zdravotnictví proto hodlá spustit kampaň, kde bude lidem vysvětlovat přínos očkování.

Nechat očkovat sebe a své děti je podle ministra Vojtěcha důležité i navzdory tomu, že ve zlomcích případů mohou nastat nežádoucí efekty očkování. „Byť se samozřejmě může stát, i když to jsou jen desítky případů, že může nastat negativní efekt,“ uvedl ministr. Pro tyto případy je prý ministerstvo připraveno vynaložit až 100 milionů korun, přičemž jde o finanční strop, protože ročně půjde podle odhadů ministerstva jen o jednotky případů.

Bohuslav Svoboda doplnil, u koho ony negativní efekty mohou nastat. „My si musíme uvědomit, že závažné komplikace se projevují u 0,8% dětí,“ řekl jasně. Proočkovanou populaci potřebujeme podle Svobody už podle toho, že v populaci máme asi 3 procenta dětí, které ze zdravotních důvodů nemohou být očkovány. Pokud proočkovanost klesá, jsou na prvním místě ohroženy především tyto děti.

Marková v této věci táhla s pány za jeden provaz. „Jednou z největších komplikací spalniček je zánět mozku,“ upozornila rodiče. Lékaři pro děti a dorost by to podle ní měli rodičům pravidelně opakovat. „Na Ukrajině klesla proočkovanost na 31 procent a ten import nemoci může nastat,“ zvedala Marková pomyslný varovný prst. Spalničkami jsou prý ohroženy děti do jednoho roku.

Nejde však jen o spalničky, ale také o záškrt, který může dítě zabít. Děti se mohou udusit. V takové situaci je prý zachrání jen propíchnutí krku a vytvoření dočasného místa, kudy může procházet vzduch.

Rodiče podle Svobody musí vědět, že pokud nenechají očkovat své dítě, jejich dítě se může dusit, může oslepnout a dokonce může i zemřít. „Tato informace musí do lidí bušit dnes a denně,“ řekl poslanec ODS. 

Vojtěch se vrátil k tématu spalniček. „Ono se o tom moc nemluví, ale spalničky mohou zabíjet. Na Madagaskaru zemřelo tisíc lidí,“ varoval člen vlády diváky. Větší proočkovanosti by mohlo pomoct už to, že děti bez očkování nemohou být přijaty do státních školek.

„Já si myslím, že tady je to skvělá příležitost pro veřejnoprávní Českou televizi, aby ve spolupráci s ministerstvem spustila kampaň,“ zaznělo ještě z úst Markové. „Proto se tomuto tématu věnujeme už 25 minut v nejsledovanější politické diskusi v zemi,“ reagoval Moravec.

Poté však přehodil diskusní výhybku k zubním a dalším lékařům, kterých může být brzy v Česku velký nedostatek.  Svoboda řekl jasně, že český systém může fungovat jen tehdy, když praktičtí lékaři budou ti, kteří ponesou na svých bedrech primární tíhu nemocnosti. Teprve praktický lékař by podle Svobody měl rozhodnout o tom, zda a ke komu pošle svého pacienta. Aby to fungovalo, tak musí být praktičtí lékaři především kompetenčně způsobilí.

Vojtěch dodal, že za svůj základní úkol považuje dostat do řad praktických lékařů mladé doktory. Prý se mu to podaří tehdy, až bude pozice praktického lékaře dostatečně lukrativní.  

Svoboda upozornil, že toto se může podařit jen tehdy, když v systému bude dostatek peněz. A nejsilnější vládní hnutí ANO si za partnera vybralo komunisty, kteří odmítají byť jen debatovat o možné širší spoluúčasti pacientů, různým připojištěním a tak podobně. Vojtěch reagoval, že nad tímto tématem zatím neexistuje jasná shoda.

Příjmy veřejného zdravotního pojištění dnes činí asi 310 miliard korun. Stát za státní pojištěnce odvádí 73 miliard korun. Pokud by snad tyto platby vypadly, jak to navrhovala před nějakým časem ministryně financí Alena Schillerová, systém zdravotního pojištění by to podle Markové zásadně ohrozilo.

„Já bych do toho docela vstoupila, jestli můžu,“ hlásila se o slovo Marková. A Moravec jí v jednu chvíli dal prostor. Komunistka zdůraznila, že pro KSČM je zásadní, aby zde existovala stabilita na straně příjmů. Upozornila také, že státní pojištěnci čerpají 80 procent prostředků vložených do systému.

Svoboda to nerozporoval, jen dodal, že vzhledem ke stárnutí populace náklady na české zdravotnictví porostou a my na to zkrátka musíme reagovat. „Vy musíte otevřít prostor pro jiné varianty příjmů s tím, že nejde jen o peníze, ale také o kvalitu péče“.

Marková jakékoli připojišťování odmítla s tím, že nemalá část české veřejnosti na to nemá dost peněz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …