Dětinské, nedospělé, vyhubovali politici Machovi za chování při hymně EU. A Vojtěch Filip to rozsekl

02.07.2014 19:47

Lídr Strany svobodných občanů a v současné době europoslanec Petr Mach dostál své pověsti euroskeptika a při první příležitosti se nebál ukázat, co si myslí o Evropské unii. Během hraní hymny EU se k orchestru postavil zády. Hold hymně nevzdal ani další český europoslanec Jan Zahradil (ODS). A co si o tomto gestu myslí další čeští politikové? Čtěte.

Dětinské, nedospělé, vyhubovali politici Machovi za chování při hymně EU. A Vojtěch Filip to rozsekl
Foto: hns
Popisek: Petr Mach v půlnočním rozhovoru

Petr Mach je na půdě Evropské unie členem silně euroskeptické frakce Svoboda a demokracie. Někteří její členové, včetně zmiňovaného Macha a rovněž třeba šéfa britské strany UKIP Nigela Farage, se rozhodli vyjádřit svůj vzdor proti symbolům Unie. A vybrali si k tomu hymnu této instituce. Učinili tak hned na prvním zasedání Evropského parlamentu po červnových volbách.   

„Vyjádřili jsme tím nesouhlas s tím, že vedení Evropské unie nedbá na to, že voliči něco odmítnou v referendu jako kvazistátní symboly. Není důvod, aby se té písničce vzdával hold,“ vysvětloval Petr Mach serveru iDnes.cz svoje gesto odporu.

A co na to říkají vybraní čeští politikové? Server Lidovky.cz se jich ve své anketě zeptal. A většina z nich jednání lídra Strany svobodných občanů odsoudila.

 „Každý člověk svým chováním dává výpověď především sám o sobě... Ať si každý obrázek udělá sám,“ myslí si současný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje Petra Macha za velkého hrdinu. „Velikost svého postoje k EU vsak zajiste potvrdi, kdyz odmitne pobirat plat,“ dodává s nadsázkou. Miroslava Němcová (ODS) považuje gesto Macha za dětinský čin. Předseda Svobodných by se podle ní měl chovat dospěleji. Stejný názor zastává i Miroslav Kalousek (TOP 09) či Karel Schwarzenberg (TOP 09), který čin Macha považuje navíc za nezdvořilý. A ke kritice se přidali i komunisté ústy svého předsedy Vojtěcha Filipa. „Je to nejen neadekvátní, ale přímo buranské. Myslel jsem, že tam šel bojovat proti nesmyslnostem. On tam ale místo boje ukazuje jen svou nevychovanost,“ čílí se.

Europoslanec Jan Zahradil (ODS), který patří do frakce Evropští konzervativci a reformisté, zase se svými kolegy během hraní hymny seděl. „EU není stát, nemá hymnu a není tedy nutné vstávat, když se hraje 'znělka' EU. Pročež v ECR při tom sedíme, jako včera,“ uvedl na svém účtu na Twitteru.

Video ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin? Nevěř Rusovi, i když mluví pravdu, říká Pavel Nový. Už tam nejedu, sdělil Krampol. Rusko si nic jiného nezaslouží, pravil Milota. A režisér Svoboda, ta TOP 09 a Ringo Čech...

4:44 Putin? Nevěř Rusovi, i když mluví pravdu, říká Pavel Nový. Už tam nejedu, sdělil Krampol. Rusko si nic jiného nezaslouží, pravil Milota. A režisér Svoboda, ta TOP 09 a Ringo Čech...

ANKETA „Při úporném tlaku Západu na Rusko, který trvá už několik let, je Putin pro svět spíše přízni…