Dezertéry střílet, přímo ze zákona. Poslanci Zelenského strany nakonec návrh stáhli

24.5.2022 9:12 odp. | On-line

Vojenští velitelé by mohli zastřelit bez soudu vojáka za neuposlechnutí rozkazu či za dezerci. Tak zněl návrh tří poslanců ukrajinské strany Služebník lidu prezidenta Volodymyra Zelenského. Poté, co záměr vyvolal mezi ostatními poslanci i obyčejnými Ukrajinci bouři nevole, předkladatelé návrh po necelých třech týdnech stáhli. Píše to server iDNES.cz.

Dezertéry střílet, přímo ze zákona. Poslanci Zelenského strany nakonec návrh stáhli
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Mariana Bezuglová, Heorhij Mazurašu a Oleksandr Feděnko návrh předložili počátkem května. Jako poslanci Nejvyšší rady ze strany Služebník lidu navrhovali, aby byly povoleny popravy vojáků ukrajinské armády za řadu trestných činů – a to včetně dezerce a neuposlechnutí rozkazu. V současné době sice velitel jednotky v bojové situaci může násilím zadržet vojáka, který například ohrozí svého nadřízeného nebo neuspolechne rozkaz, ale zadržený nesmít být zabit. 

Parlamentní výbor, jenž se otázkou zabýval, návrh zkritizoval. Podle něj by změny mohly vést k negativním důsledkům. „Podle našeho názoru by použití zbraně mělo být vždy podmíněno určitými okolnostmi a mělo by být použito pouze v případech, kdy nelze negativním následkům zabránit jiným způsobem,“ uvedl výbor. 

Návrh se měl setkat i s velkým odporem na internetu.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jako když prohráli ve Vietnamu.“ Slovenský generál o válce na Ukrajině. Spojence potěší

15:25 „Jako když prohráli ve Vietnamu.“ Slovenský generál o válce na Ukrajině. Spojence potěší

Generál Pavel Macko byl do roku 2018 zástupcem náčelníka Generálního štábu Armády Slovenské republik…