Dezinformační scéna! Studentka varující před dezinformátory v době pandemie opět úřaduje

15.10.2021 22:50

Studentka Univerzity Palackého v Olomouci Veronika Krátká Špalková, která se podílela na takzvané „analýze české dezinformační scény v době pandemie“ a jež vede program Kremlin Watch v neziskové organizaci Evropské hodnoty aktivisty Jakuba Jandy, opět varuje před dezinformacemi. „Česká dezinformační scéna“ podle ní byla čilá i během předvolebního období. Za „dezinformační“ označuje i ParlamentníListy.cz – a to za to, že mezi stovkami ohlasů na výsledek sněmovních voleb publikovaly i osobní názor slovenského historika Eduarda Chmelára.

Dezinformační scéna! Studentka varující před dezinformátory v době pandemie opět úřaduje
Foto: Repro ČT
Popisek: Newsroom ČT probírá zjištění Evropských hodnot

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

68%
20%
hlasovalo: 45518 lidí
Mladá aktivistka Krátká Špalková na svém blogu na serveru Aktuálně.cz nově varuje, že „česká dezinformační scéna je ve své podpoře anti-systémových stran konzistentní. Stejně jako v útocích na strany demokratické.“

„Česká dezinformační scéna dlouhodobě podporuje anti-systémové strany jako SPD, Trikolóru nebo Volný blok a před volbami jim dávala mnoho prostoru, v němž je propagovala a vyzývala čtenáře, aby je u voleb podpořili. Naopak obě demokratické koalice (SPOLU a PirStan) od počátku jejich sloučení dezinformační scéna kritizovala a vedla dezinformační kampaň zaměřenou více či méně na všech pět stran kandidujících v jedné z nich (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN),“ míní studentka Univerzity Palackého v Olomouci dlouhodobě se věnující boji s dezinformacemi.

Popsanému vzorci podle ní odpovídá také reakce „dezinformátorů“ na výsledek voleb, který prý je přesně opačný, než jaký podporovali.

Mezi důvody, na základě nichž „dezinformátoři“ napadají výsledky voleb a jejich legitimitu, aktivistka řadí „narativy“, z nichž jmenovala: „Veřejnoprávní média jsou údajně zaujatá a více podporovala demokratické koalice.“ Dále to prý byl narativ: „Volební koalice jsou podle dezinformátorů ‚legální podvod‘ na občany, vítězství jedné z koalic je ‚nečestným vítězstvím‘.“

Či také prý „dezinformátoři“ pokládali kauzy končícího premiéra Andreje Babiše za „uměle vytvořené“ a měli tvrdit, že se „účelově snaží manipulovat výsledkem voleb“.

„Kromě výše popsaného vyšly na dezinformačních webech po volbách také desítky článků, které obsahovaly katastrofické předpovědi toho, kam podle dezinformátorů nová vláda povede naši zemi,“ varovala.

Za „dezinformační“ web označila i ParlamentníListy.cz, a to za to, že jsme publikovali názorový komentář slovenského historika Eduarda Chmelára – stejně tak, jakož publikujeme názory i zcela opačné.

„Na Parlamentních listech tak například vyšel komentář slovenského historika Eduarda Chmelára, který napsal: ‚Zaměstnanci teď zjistí, že se jich nikdo pořádně nezastává, nikdo neprosazuje jejich větší ochranu, progresivní zdanění, rodící se koalice nevyřeší krizi na trhu s byty a nevyřeší růst cen energií.‘ Stejně tak byl na dezinformační scéně populární jeho jiný příspěvek, v němž píše: ‚V každém případě tyto volby dramaticky překreslily politickou mapu České republiky. Znamenají konec systému standardních politických stran. Znamenají i změnu mocenských poměrů ve Visegrádské čtyřce, což jistě vyhovuje Bruselu. V nadcházejícím období dramatického růstu cen energií a finanční nejistoty však znamenají i nástup nových rizik a nestability, které mohou tuto zemi výrazně oslabit,‘“ píše Krátká Špalková.

A dodává: „Chmelárovy komentáře byly na dezinformační scéně poměrně oblíbené, v různých verzích je publikovalo šest dezinformačních webů, kromě Parlamentních listů a CZ24 News uvedených výše to byl také Sputnik, První zprávy, Regionální novinky a Nezávislá média.“

Výše uvedený komentář ParlamentníListy.cz publikovaly jako jeden z mnoha ohlasů na výsledek letošních voleb do Sněmovny. Ze článku je zcela patrné, že jde pouze o osobní názory autora.

Kromě výsledků voleb došlo podle aktivistky v „dezinformační scéně“ i k ohlasům na kauzu  Pandora Papers, týkající se českého premiéra Andreje Babiš (ANO). „Podle dezinformátorů byla kauza vyvolána s cílem ovlivnit volby do Poslanecké sněmovny a poškodit Andreje Babiše. S dezinformacemi souhlasí Babiš i Benešová,“ sdělila. Objevit se dle ní měly v této věci „konspirační teorie“.

Tyto teorie dle autorky tvrdily, že „kauza vznikla účelově s cílem ovlivnit volby do Poslanecké sněmovny“. „Na Aeronetu vyšel již 4. října článek, který obsahoval nepodložená tvrzení o tom, že kauza Pandora Papers byla údajně vyvolána pět dní před volbami s cílem poškodit Andreje Babiše a dostat Pirátskou stranu k moci. Za spiknutím mají podle dezinformátorů stát globalisté, americké neziskové organizace, deep state a v neposlední řadě i George Soros, pro které je Bartoš přijatelnějším kandidátem,“ jmenuje jednu z těchto konspiračních teorií.

„Přesně toho Sorose, kterému Andrej Babiš v roce 2017 před volbami jako ministr financí nabízel pomoc, že může zvážit přesun Středoevropské univerzity George Sorose do Prahy, jistě si na to pamatujete. A teď ten samý Soros stojí za organizací Pandora Papers s cílem odstřelit Andreje Babiše z politiky,...“ komentuje autorka.

„Podobný narativ se objevil i na Sputniku, když členka Výboru pro mezinárodní záležitosti Státní dumy Ruské federace Jelena Panina pro Sputnik označila kauzu Pandora Papers za důkaz toho, že ‚nenávist k Rusku‘ k vyhnutí se trestu ze strany Bruselu a globalistických sil nestačí. Pandora Papers tak údajně byly trestem Andreje Babiše za příklon k euroskepticismu a středopravicovému zaměření, bez ohledu na jeho kroky během kauzy Vrbětice. Kromě Aeronetu a Sputniku se narativ vidící kauzu Pandora Papers jako snahu ovlivnit volby do Poslanecké sněmovny v neprospěch Babiše dále objevil na webech První zprávy, Parlamentní listy, Nová republika, AC24.cz, Pravdive.eu a CZ24 News,“ píše dále aktivistka.

Kde přesně se tento „narativ“ na ParlamentníchListech.cz objevil, a proč jsou tedy ParlamentníListy.cz v této souvislosti jmenovány, autorka ve svém komentáři nikde neuvádí.

Zjištění organizace Evropské hodnoty o „dezinformátorech v době pandemie“ převzal i pořad Newsroom ČT24. Později byl za odvysílání této analýzy pokárán i od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) – podle Rady totiž šlo o jednostranný názor a v pořadu chyběly názory odborníků s odlišnými stanovisky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…