Dienstbier: Haškovi se povedla jedna věc. Posílit Bohuslava Sobotku

29.10.2013 19:57

Ostrými slovy na adresu frakce Michala Haška v sociálně demokratické straně nešetřil Jiří Dienstbier. Místopředsedu strany Haška a jeho stoupence nazval pučisty a podrazáky. Zároveň předpokládá, že poslední vývoj uvnitř ČSSD nebývale posílil předsedu Bohuslava Sobotku. Konečné rozhodnutí však předpokládá až na jednání Ústředního výkonného výboru, svolaném na 10. listopadu, respektive na volebním sjezdu strany.

Dienstbier: Haškovi se povedla jedna věc. Posílit Bohuslava Sobotku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier naznačil, že v posledních dnech mnohdy nerozumí situaci ve své straně. A to přes skutečnost, že vystoupení Michala Haška a jeho lidí bylo dříve či později očekáváno. „Není to legitimní rozhodnutí, je to puč,“ okomentoval vyloučení předsedy strany Sobotky z dnes již neexistujícího stranického vyjednávacího týmu. Ti, kdož tak rozhodli, „nerespektovali rozhodnutí ústředního výboru“, ač se tím zaklínali. Řekl to v pořadu rádia Impuls Impulsy Václava Moravce.

Podle Jiřího Dientsbiera v případě, že se ústřední výbor postaví za Bohuslava Sobotku, by měli Michal Hašek, Jeroným Tejc a Zdeněk Škromach odstoupit ze svých funkcí. Zároveň je podle něj reálné, ale i žádoucí, aby Michal Hašek v případném novém vyjednávacím týmu nebyl. "Podrazáci nemají ve vyjednávacím týmu co dělat,“ dodal.

Hašek by měl rezignovat. Stejně tak i Tejc

Podle Jiřího Dienstbiera za vším stojí nenaplněné a hlavně předčasné a přehnané ambice místopředsedy Haška. Kdyby byl loajálním místopředsedou, jistě by dostal silné ministerstvo, stal se předsedou vlády a po odchodu Bohuslava Sobotky by se logicky stal i předsedou strany. Nicméně, dodal, Miloš Zeman „zřejmě měl vliv na podrazáckou skupinu“. Podle Jiřího Dienstbiera „není zájmem sociální demokracie vést jakýkoli střet s prezidentem, bylo by prima, aby prezident měl stejný postoj k ČSSD“.

Podle senátora Dienstbiera se Michalu Haškovi podařila jedna dobrá věc. Svým podrazem prý sjednotil většinu členů strany za Bohuslavem Sobotkou, a to včetně Haškových příznivců. Podle Jiřího Dienstbiera je tak stále dobrá situace pro „smysluplnou stabilní vládu“ v koalici ČSSD, KDU-ČSL a ANO a nebo pro menšinovou vládu sociálních demokratů s podporou obou jmenovaných stran. Koaliční vláda by však podle něj „měla asi větší stabilitu“.

„Doufám pevně, že se ústřední výkonný výbor postaví za Bohuslava Sobotku,“ řekl Jiří Dienstbier. Jestliže se tak stane, považoval by pak za přirozené, aby ÚVV vyzval Michala Haška k rezignaci. Rovněž v čerstvě zvoleném vedení poslaneckého klubu si senátor dovede představit změnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…