Dienstbier: Kalousek nás vydíral. Co říká kolega Jandák, nemá smysl komentovat. Služební zákon jistě ani nečetl

11.08.2014 7:24

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier se v pátek na svolané tiskové konferenci vážně střetl s předsedou své strany a premiérem Bohuslavem Sobotkou, když dal veřejně najevo svůj nesouhlas s kompromisní podobou služebního zákona. V pondělním rozhovoru pro MF Dnes tvrdí, že to na jejich vztahu žádné trvalé šrámy nezanechá. A poslanci Jandákovi (ČSSD), který vládní variantu zákona označil za blbost, vzkázal, aby si zákon raději nejprve přečetl.

Dienstbier: Kalousek nás vydíral. Co říká kolega Jandák, nemá smysl komentovat. Služební zákon jistě ani nečetl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka s Jiřím Dienstbierem

Jiří Dienstbier se svým týmem pracoval na znění zákona o státní službě několik měsíců. Poté, co se vládní koalice s opozicí dohodla na jeho kompromisní podobě, tj. zejména vyškrtnutí generálního ředitelství, čímž padl hlavní smysl zákona – „odpolitizování“ státní správy, odmítl dále nést za tvorbu zákona odpovědnost. A nechtěl k tomu účelu ani uvolnit své lidi. Ustoupil až po důrazné promluvě s premiérem Bohuslavem Sobotkou.  

V rozhovoru pro MF Dnes tvrdí, že vztah mezi sociálnědemokratickými funkcionáři by tato roztržka narušit neměla. „Náš vztah je otevřenější než mezi leckterými jinými dvěma politiky. Pořád si myslím, že máme společné zásadní cíle,“ vysvětloval.

Po páteční přestřelce před televizními kamerami se ozvaly hlasy z ČSSD, že ministr pro legislativu si pouze hraje na svém písečku a není týmový hráč. Dienstbier podobná nařčení odmítá. „Nebojoval jsem za sebe, ale za koaliční variantu. Jen jsem upozornil na rizika. A je logické, že jsem za to už nechtěl nést odpovědnost,“ konstatoval.

Za vše může Kalousek

Za vyškrtnutí generálního ředitelství z návrhu zákona, čímž de facto ztrácí zákon o státní službě smysl, jelikož kýžené „odpolitizování“ státní správy se nekoná, prý může vydírání opozice v čele s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. „Začátkem týdne Kalousek naznačil, že pokud nebude po jeho, bude blokovat klíčové daňové zákony. To by byla kritická situace pro vládu,“ vysvětloval, proč ČSSD rezignovala na svůj původní návrh.

Sociálnědemokratický poslanec Vítězslav Jandák označil jeho návrh zákona za „blbost“. „Bavit se o tom, co říká pan poslanec Jandák, není pro mě seriózní debata. Myslím, že si ten zákon ještě ani nepřečetl,“ odvětil na to téma ministr Dienstbier.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

22:10 Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

Demonstrace na Letné byla shromážděním neúspěšných, kteří prohráli ve volbách. Pronesl to ve čtvrteč…