Dienstbier plánuje rozšířit sekci lidských práv v Úřadu vlády

28.01.2014 20:05

Kandidát na ministra pro lidská práva a šéfa vládních legislativců Jiří Dienstbier (ČSSD) se chystá v Úřadu vlády rozšířit dosavadní lidskoprávní sekci. Zásadní změny v jejím fungování ani v chodu legislativní rady ale neplánuje. Řekl to dnes novinářům po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Napětí, které mezi oběma politiky dřív panovalo, se při dnešním setkání prý vůbec neprojevilo.

Dienstbier plánuje rozšířit sekci lidských práv v Úřadu vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Dienstbier bude mít v Úřadu vlády pod sebou legislativní a lidskoprávní sekci. Obě podle něj fungují „v zásadě dobře" a velké změny tak nechystá. Plánuje ale rozšíření. Pod hlavičku Úřadu vlády by se mohla vrátit třeba vládní rada pro rovné příležitosti, kterou někdejší kabinet Petra Nečase (ODS) odsunul na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Dienstbier ČTK už dřív řekl, že s tímto krokem počítá. Lidskoprávní sekce by podle něj opět měla také mít některé kompetence, které se týkají evropské agendy. „Jsou to spíš otázky posílení, než že bych chtěl vyvolat nějaké zemětřesení," uvedl.

Problém sociálního vyloučení

Dienstbier, který byl před rokem Zemanovým protikandidátem v prezidentské volbě, zamířil dnes na Hrad jako poslední z budoucích ministrů. Zemana dřív několikrát otevřeně kritizoval, Zeman zase měl výhrady k němu. Podle Dienstbiera se dřívější napětí na dnešní schůzce neprojevilo, debata byla věcná a prezident mu nic nevytkl.

Na středeční jmenování vlády se Dienstbier nijak zvlášť nepřipravuje. Svůj úřad převezme hned ve středu odpoledne. Vláda bude jmenována tak, jak ji premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhl, dodal.

Dienstbier ČTK už dřív řekl, že nejvíc času chce věnovat řešení problému sociálního vyloučení. Přispět chce k přijetí zákona o sociálním bydlení. Prosazovat chce opatření na podporu rovných šancí pro muže a ženy. Mezi ně patří třeba dostatek školek, aby mohli do práce chodit oba rodiče. Budoucí ministr by byl rád, aby nárok každého dítěte na místo ve školce byl uzákoněn. Plánuje také novelu, která by umožnila registrovaným partnerům adoptovat biologického potomka svého protějšku.

Ochránci lidských práv vkládají do Dienstbiera nemalé naděje. Věří, že se podaří obrátit na problematiku větší pozornost a politici se jí začnou víc věnovat. „Nedělám si iluze, že by se mně mohlo podařit sto procent toho, co někdo očekává," upozornil ale dnes Dienstbier.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

9:45 Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

Fyzickým střetem s nepřizpůsobivým občanem začal v Plzni mítink SPD. A jakoby symbolicky byl zakonče…