„Vypadá to jako veliký průlom, jako něco, co možná bude znamenat pro světový mír obrovský zářez hlavně na pažbě prezidenta Trumpa. Já jsem trošku skeptický.“ Hned na začátek besedy reagoval bývalý diplomat Petr Kolář na dotaz, co znamená pro svět schůzka prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una v Singapuru. I když nechce podceňovat kvality současného amerického prezidenta, upozornil, že se řídí hlavně svou intuicí. „Avizoval ještě během summitu G7 v Kanadě, kde se mu podařilo, jak to má ve zvyku, urazit kdekoho, že po první minutě bude vědět, jestli to k něčemu bude, nebo ne,“ podotkl. „Můj pocit, založený na nějaké zkušenosti, samozřejmě limitovaný tím, co jsem dělal, je, že si pan prezident neuvědomuje, že ten, kdo teď vítězí, je Kim,“ uvedl Kolář.
Zmínil, že severokorejský režim je jeden z nejhorších, ne-li nejhorší, který na planetě máme. „Je to země zoufalá. Měl jsem příležitost svého času jako náměstek ministra zahraničí tam zavítat, když jsme otevírali ambasádu. Nebudu líčit své zážitky, ale bylo to něco, na co do smrti nezapomenu. Snaha Kima stát se partnerem prezidenta jediné dnes existující supervelmoci mu vyšla. Vydírací potenciál daný jaderným arzenálem Severní Koreje se ukázal jako velmi efektivní. Kim pravděpodobně není takový šílenec, jak se na začátku jevilo, ale člověk, který asi dokáže docela racionálně a chladnokrevně vyhodnotit situaci.“ Popsal, že Kim si je vědom, že před sebou má narcistního člověka, který se rád předvádí a efektivně dokáže urážet všechny dosavadní spojence Ameriky. „Říká si, s tímto člověkem to bude zajímavé. Když se to nepovede, nebudu hlavní viník neúspěchu. Kdekdo to bude přičítat Trumpovi, jeho neschopnosti empatie, sebereflexe, nedostatku skromnosti,“ analyzoval Kolář.
„Úplné a všestranné jaderné odzbrojení, které Američané kladou jako kategorickou podmínku, nemusí být ze strany severokorejského režimu vnímáno stejně, jako to vnímají Američané,“ uvažoval Kolář. Kim si podle něj dobře vyhodnotil, že Trump hraje především na Ameriku a předpokládá, že když mu nabídne v rámci vyjednávání, že se Severní Korea zřekne mezikontinentálních raket, bude to pro Trumpa a Ameriku úspěch. Ale, co to bude znamenat pro spojence Ameriky v regionu, hlavně pro Japonsko a Jižní Koreu, je jiná věc. „Ti jsou teď hodně nervózní,“ podotkl Kolář, který doufá, že nakonec nepůjde o selhání americké diplomacie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá