Diplomat Žantovský se zlobí na Klause: Nerozumím tomu, co říká o Havlovi

13.11.2014 19:29

Velvyslanec ve Velké Británii a někdejší spolupracovník Václava Havla Michael Žantovský ve čtvrteční Kauze dne na Rádiu Impuls bilancoval čtvrtstoletí české svobody. Má to prý své mouchy, ale v zásadě se máme dobře. Vždy je ovšem co zlepšovat. V rozhovoru došlo i na Václava Havla, jeho chyby a současné útoky Václava Klause na zesnulého prvního českého prezidenta.

Diplomat Žantovský se zlobí na Klause: Nerozumím tomu, co říká o Havlovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský podepisoval svou knihu o Václavu Havlovi

Český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský ve čtvrteční Kauze dne Rádia Impuls bilancoval čtvrtstoletí svobody v České republice. „Je to země stabilní a demokratická a v porovnání s velkou částí zbytku světa je to země velmi blahobytná, i když to nesmím říkat moc nahlas, protože se všichni přece máme špatně.“

Vůdčí roli Václava Havla nikdo nezpochybňoval

Faktem však podle něj také je, že Češi trochu zanedbali budování právního rámce - vlády a zákony, to se prý napravuje dodnes. Ale je vlastně dobře, že lidé chtějí pořád něco vylepšovat, tak to má podle Žantovského být.

Pokud jde o rok 1989, tak má Žantovský dojem, že se všechno zlomilo 20. listopadu 1989, kdy na Václavské náměstí dorazilo na 150 tisíc lidí, což bylo do té doby nevídané. Tento měsíc byl podle českého diplomata vpravdě revoluční, nejde prý tedy říci slovy Petra Pitharta (KDU-ČSL), že nešlo o revoluci.

V pořadu také zaznělo, že vůdčí role Václava Havla byla nezpochybnitelná a to díky tomu, že si dvacet let budoval pozici v opozici vůči režimu. Byl aktivní, byl za to i zatčen a vězněn, pročež ve zlomové chvíli nikdo nezpochybňoval jeho vůdčí pozici. A to Žantovský řekl i s vědomím, že je dnes poměrně populární Havla kritizovat. Některé jeho kroky si kritiku jistě zaslouží. Tak to prý má být ve svobodné společnosti.

„Ale já se přiznám, že tomu, co říká Václav Klaus, prostě nerozumím a nejsem možná sám,“ uzavřel své vystoupení Žantovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

14:26 Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

Na tiskové konferenci lidskoprávních aktivistů zaznělo něco, co zřejmě zaznít nemělo. Podle Edity St…