Divil jsem se, že na černé listině teroristů dávno nejsme. Ministr Stropnický perlil v rádiu, došlo i na veselé historky

29.11.2015 18:03

Do křesla hosta nedělního Press klubu Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1 usedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Je prý překvapen, že jsme se v tzv. Koalici ďáblů bojující proti islamistům ocitli až teď, když toho děláme tolik. Na druhé straně podle ministra není na místě děsit české spoluobčany. Se smíchem pozval ministr do armády moderátora Veselého a prozradil, s jakými dotazy se na něj obrací novináři v neděli odpoledne.

Divil jsem se, že na černé listině teroristů dávno nejsme. Ministr Stropnický perlil v rádiu, došlo i na veselé historky
Foto: Martin Šťastný
Popisek: Martin Stropnický

Podle ministra obrany Stropnického je dnes jasné, že boj s Islámským státem už není možné vést výhradně v diplomatické rovině. Bude nezbytné válčit. Host si v této souvislosti klade za čest, že jsme součástí tzv. Koalice ďáblů, jak ji nazývají sami vraždící radikálové. A pokud skutečně dojde na pozemní operaci proti islamistům, které by se měla účastnit i Česká republika, můžeme poskytnout vojenskou nemocnici či protichemickou jednotku.

„Jsem překvapen, že jsme se do té koalice dostali až tak pozdě, protože někteří naši představitelé dávají najevo, co si myslí. Navíc je veřejně známé, že dodáváme munici Kurdům a irácké vládě jsme dodali bitevníky L-159,“ připomněl Stropnický. V tuto chvíli ale není třeba podléhat panice. V případě potřeby jsou čeští vojáci k dispozici, ale zatím leží hlavní úkoly na Policii ČR.

Faktem ovšem je, že terorem v Paříži to rozhodně neskončilo a je třeba být ve střehu. Nezastupitelnou roli zde hrají české tajné služby.  Zatím ale neprožívá žádná dramata. „Abych to trochu odlehčil, tak mi občas v neděli kolem poledne volají novináři a ptají se mě, jestli nějaký voják, co vjel s džípem do škarpy, způsobil škodu na státním majetku. A já jim vždycky odpovídám, že jim rád zavolám zpátky, pokud mě aspoň nechají dojíst polévku,“ prozradil šéf resortu obrany.

Není na místě děsit lidi

Chce tím prý zkrátka říct, že jistá rizika sice existují, ale Česku nehrozí bezprostřední nebezpečí, takže není na místě děsit občany.

To ale neznamená, že by se česká armáda nechystala na to, co teoreticky může přijít. Především se vojáci snaží posílit své řady. Moderátor Luboš Xaver Veselý se ptal, zda by mohl do armády nastoupit i on a ministr se smíchem odvětil: „Kuchaře sháníme, čímž se vás nechci nijak dotknout.“ Mimo kuchařů armáda shání i počítačové experty, lékaře či zdravotní sestřičky a tím to zdaleka nekončí.

Problém je v tom, že řada uchazečů nesplňuje ani ty základní předpoklady, zdravotní a psychické. „Odpad zájemců je velký,“ upozornil případné zájemce host.

Jak se daří ANO? Dobře, pochvaloval si pražský šéf

Martin Stropnický však také vede pražskou organizaci ANO a pochvaluje si, že se Babišovu hnutí vede dobře. Není to prý tak dávno, co mnozí falešní prorokové předpovídali pád hnutí ministra financí, ale toto se neděje. Předvolební průzkumy naopak ukazují, že je hnutí nejsilnějším politickým subjektem v zemi. ANO uspělo v komunálních volbách, v řadě z míst vládne a Stropnický doufá, že vláda za účasti hnutí bude pokračovat i v Praze. „Je to pro mě služba hnutí,“ poznamenal k tomu Stropnický s tím, že mnozí zastupitelé bohužel Prahu nespravovali zodpovědně.  

Nakonec se vyjádřil i k filmu Matrix AB, který poukazuje na problematická místa v kariéře Andreje Babiše. Podle Stropnického to nebyl příliš dobrý dokument, protože z něj čiší určitá zaujatost autora proti Babišovi, což by profesionál neměl dopustit. Ve filmu navíc najdeme pár účelových střihů, které ovšem neříkají nic o tom, jaký je předseda ANO doopravdy. „Je to průměrný dokumentík, jehož autor se svezl na popularitě Andreje Babiše.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…