Divná doba, vzdychá na síti senátorka Wagnerová a peskuje politické nováčky

08.12.2013 9:25

„Kde jsme se to ocitli po 20 letech české ústavnosti? A proč se najednou najde tolik politiků, kteří si snad Ústavu ani nikdy nepřečetli důkladně, a přesto se staví do role jejího autentického vykladače?“ stěžuje si na svém profilu na Facebooku bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová.

Divná doba, vzdychá na síti senátorka Wagnerová a peskuje politické nováčky
Foto: hns
Popisek: Senátorka Eliška Wagnerová.

Wagnerová tak naráží na vyjádření představitelů hnutí ANO, podle nichž Ústava dává prezidentovi pravomoc, která prý zároveň není jeho povinností, jmenovat členy vlády. Kritizuje tak „nováčky na politické scéně“ za to, že napomáhají k dezinterpretaci Ústavy.

„Přitom v Ústavě se o jmenování členů vlády dočteme na dvou místech. Čl. 62 písm. a), nacházející se pod marginální rubrikou Prezident republiky, který upravuje samostatná, tedy nekontrasignovaná oprávnění prezidenta republiky, je třeba považovat skutečně za kompetenční ustanovení. Oproti tomu však čl. 68, nacházející se pod marginální rubrikou Vláda, je ustanovením, které upravuje vztahy vlády (včetně její kreace a legitimizace v podobě důvěry) k dalším ústavním orgánům (především PS a dále odst. 2 k prezidentu republiky),“ vysvětluje.

Hrozí návrat blbé nálady

Toto ustanovení je podle jejích slov třeba chápat jako vymezení procesu provádění kompetencí, které prezidentu republiky plynou z kompetenčního ustanovení. „A výklad tohoto procesního ustanovení, až dosud nezpochybňovaný, byť ze strany všech prezidentů v rámci úvah před jmenováním vlády poněkud přepínaný, avšak nikdy neporušený, najednou nemá platit?“ podivuje se.

Wagnerová dodává, že z celé této mediálně nafukované kauzy na ní padá smutek. „Je to divná doba… Návrat blbé nálady ze staronových důvodů a dalších nových více než hrozí. Kéž by byl alespoň tento její důvod do nástupu příštího roku vyřešen a eliminovány pochybnosti o tom, zda stále ještě žijeme v systému, v němž vládu skládá premiér, nikoliv prezident, a důvěru ji vyslovuje sněmovna,“ doufá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

22:41 Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimá…