Dlouhý den Jakuba Jandy: Vyhrožují mu, perou se o něj západní novináři a on věří, že vyžene Kreml. Jsme Češi, nikdy se nevzdáme, pravil

23.06.2016 8:02

Celý svůj včerejší den popisuje velmi podrobně na svém facebookovém profilu Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty.

Dlouhý den Jakuba Jandy: Vyhrožují mu, perou se o něj západní novináři a on věří, že vyžene Kreml. Jsme Češi, nikdy se nevzdáme, pravil
Foto: Archiv JJ
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty
reklama

Celý den označuje slovem „boží“, i když jeho začátek až tak pěkný nebyl. „Začal tedy včera v 23:37, kdy mi volá neznámé číslo. Divný, takhle pozdě večer, říkám si. Zvedám. Ticho, chvíli je na druhé straně slyšet dýchání, pak to položí,“ svěřil se. Něco podobného se opakovalo hned ráno v 7:34. „Jen prozvoní, sotva dvě vteřiny. Volám zpátky. Nic. Zábavný tyhle pokusy. Napříště si předpřipravím nějaký krutopřísný vtip, ať z toho alespoň něco mají,“ píše Janda.

Na doporučení kolegů bezpečáků si zakládá složku „hatemail“, kam si ukládá všechny výhrůžky, aby to mohl systematicky předávat policii.

Evropským kolegům a dalším novinářům představil dvě nové studie. „60 milionů zanalyzovaných článků v ruskojazyčném prostoru, které ukazují, jak Kreml v posledních letech vidí a pro své domácí účely vykresluje různé evropské lídry. Merkelová respektovaný oponent, Renzi a Zeman miláčci Kremlu, vybraní středoevropští lídři násobně nadreprezentováni v porovnání se západoevropskými politiky a v poměru k velikosti svých zemí,“ uvedl Janda.

Evropské hodnoty prý poprvé zveřejnily komplexní evropskou strategii, kterou vypracovaly se zhruba třicítkou evropských zpravodajských, bezpečnostních a dalších expertů. „Všichni se shodují, že těch navrhovaných padesát kroků ve čtyřech oblastech demokratické odpovědi na kremelské operace na našem vlastním území je tím nejlepším návrhem reakce, jaký zatím v západním světě vznikl,“ tvrdí Janda s tím, že v nadcházejících měsících s touto strategií budou objíždět spojenecká hlavní města a instituce, aby za jednotlivé kroky lobbovali.

Svěřil se také s tím, že hovořil s redaktorem z „velkého německého média“. Ten Jandovi vyprávěl, „jak je strašně frustrovaný z toho, že byl osobně reportovat ruské vraždění na Ukrajině, ale v německém politickém i mediálním prostředí (až na výjimky) mu to nevěřili. I seniorní kolegové v redakcích. Prostě nevěřili tomu, že by toho byl dnešní Kreml schopen“. A to přesto, že to prý viděl na vlastní oči a užíval další důvěryhodné zdroje těch nejlepších válečných reportérů světových médií.

K večeru si přečetl, že Rada České televize naprostou většinou odmítla stížnost na informování ČT o dění na Ukrajině. „Tu jsme rozpitvali, ukázali modelové příklady manipulace v ní obsažené, minulý čtvrtek představili ve Sněmovně a předali radním. Někteří nám poděkovali a ve výsledku se shodli s naším hodnocením,“ pochlubil se Janda.

Celé znění příspěvku Jakuba Jandy na jeho facebookovém profilu:

Dneska byl naprosto boží den.

- Začal tedy včera v 23:37, kdy mi volá neznámé číslo. Divný, takhle pozdě večer, říkám si. Zvedám. Ticho, chvíli je na druhé straně slyšet dýchání, pak to položí.

- Brzo ráno v 7:34 další neznámé číslo. Jen prozvoní, sotva dvě vteřiny. Volám zpátky. Nic. Zábavný tyhle pokusy. Napříště si předpřipravím nějaký krutopřísný vtip, ať z toho alespoň něco mají.

- Dopoledne se na setkání evropských státních a think-tankových expertů o kremelském vlivu bavím s kolegou, kterému v kanceláři našli štenici. Zase blbý vtipy, člověk se v týhle oblasti po čase stane vyznavačem stoicismu a sarkasmu.

- Na doporučení kolegů bezpečáků si zakládám složku "hatemail", kam si ukládám všechny výhrůžky, aby se to dalo systematicky předávat policii.

- Evropským kolegům a dalším novinářům představujeme naše dvě nové studie: 60 milionů zanalyzovaných článků v ruskojazyčném prostoru, které ukazují, jak Kreml v posledních letech vidí a pro své domácí účely vykresluje různé evropské lídry. Merkelová respektovaný oponent, Renzi a Zeman miláčci Kremlu, vybraní středoevropští lídři násobně nadreprezentováni v porovnání se západoevropskými politiky a v poměru k velikosti svých zemí. Mnoho dat je ke stažení v celé naší studii, kterou jsme udělali společně se Semantic Visions: www.kremlinwatch.eu/data

- Pak poprvý zveřejňujeme komplexní evropskou strategii, na které jsme posledních čtvrt roku dělali se zhruba třicítkou evropských zpravodajských, bezpečnostních a dalších expertů. Všichni se shodujou, že těch navrhovaných padesát kroků ve čtyřech oblastech demokratické odpovědi na kremelské operace na našem vlastním území je tím nejlepším návrhem reakce, jaký zatím v západním světě vznikl.No prostě co vím si můžem přát, žejo. V dalších měsících s tím budeme objíždět spojenecká hlavní města a instituce, abychom lobovali za jednotlivé kroky. Celý je to tady: www.kremlinwatch.eu/strategy

- Pak nám píše novinář Frankfurter Allgemeine, že s námi bude připravovat reportáž o kremelských dezinformačních aktivitách. V pátek točíme s německou veřejnoprávní televizí ZDF dokument o tom.

- Odpoledne jsem osobně mluvil s redaktorem z jiného velkého německého média, který mi vyprávěl, jak je strašně frustrovaný z toho, že byl osobně reportovat ruské vraždění na Ukrajině, ale v německém politickém i mediálním (až na výjimky) mu to nevěřili. I seniorní kolegové v redakcích. Prostě nevěřili tomu, by toho byl dnešní Kreml schopen. I když tam sám byl, viděl na vlastní oči, užíval další důvěryhodné zdroje těch nejlepších válečných reportérů světových médií.

- K večeru jsem si přečetl, že Rada České televize naprostou většinou odmítla tu stížnost na informování ČT o dění na Ukrajině. Tu jsme rozpitvali, ukázali modelové příklady manipulace v ní obsažené, minulý čtvrtek představili ve Sněmovně a předali radním. Někteří nám poděkovali a ve výsledku se shodli s naším hodnocením. Jasně, malý krok pro člověka, a tak. Jedna malinká bitva vyhrána, milion dalších před námi.

- Slovenským kolegům se povedla skvělá věc. Jejich kontrarozvědka SIS ve své zprávě dost napřímo mluví o kremelských vlivových aktivitách na Slovensku. Přesně to je potřeba, aby zpravodajci demokratických států rozkrývali a popisovali, co se Kreml v našich zemích snaží dělat. Jen tak ho z našich zemí můžem vyhnat.

- S čímž dobře koreluje dnešní zpráva českého Sputniku, že do roku 2035 Ruská federace zařídí "teleportaci".

- Zítra dopoledne v Evropském parlamentu na pozvání Guy Verhofstadta představuji tu naší evropskou strategii. V publiku má být přes sto diplomatů snad všech důležitých států, velký světový média a tak. (www.alde.eu/…/kremlins-lies-eus-response-to-disinformation…/)

Miluju tuhle práci a lidi, s kterýma jí můžu dělat.

Jak říkali paragáni gestapákům - jsme Češi, nikdy se nevzdáme!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

19:54 ,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

Nový ministr, ale staré praktiky? Ministr Arenberger v pondělí navrhne omezení setkávání pouze na dv…