Dlouhý utratil v kampani miliony. A nikdo prý neví za co

08.12.2012 8:58

Předvolební kampaně kandidátů na prezidenta jsou v plném proudu. Uchazečům o Hrad sice zákon ukládá povinnost zřídit si transparentní účty, což také všichni udělali, ale peníze na prezidentské kampaně často i tak mizí kdesi v mlze. Server Lidovky.cz přináší informace o tom,jakým způsobem údajně obcházejí někteří uchazeči zákon.

Dlouhý utratil v kampani miliony. A nikdo prý neví za co
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad

Na financování předvolebních kampaní je dobře vidět, že byly zákony o přímé volbě prezidenta psány horkou jehlou. Uchazeči o nejvyšší post ve státě mají např. povinnost zřídit si transparentní účet, na němž mají skončit všechny dary. Tento účet si však musí zřídit až ve chvíli, kdy jsou oficiálně zaregistrováni jako kandidáti. Kupříkladu Miloš Zeman ale podle serveru Lidovky.cz utratil nemalé sumy již před svou registrací, ale nikde je nevykázal. Naproti tomu Vladimír Dlouhý sice ukazuje, kolik dostal peněz, ale neprozrazuje, za co je utratil.

Ještě se budeme divit, naznačují odborníci

"Já jsem se vynořoval z politické minulosti, měl jsem najaté agentury. Platili jsme billboardy," vypočítává. Detailní a přesvědčivý soupis však dosud nezveřejnil. "Souhlasím, že by ještě prospělo, abychom zveřejnili, za co jsme to utratili. Tím by se spousta vašich otázek vyjasnila," připouští Dlouhý.

Na slabiny ve financování těchto tažení na Hrad upozorňují jak právníci, tak odborníci z Transparency International. Organizace zveřejnila žebříček průhlednosti financování kampaní jednotlivých kandidátů a její kritika směřuje na financování kampaní Vladimíra Franze, Jany Bobošíkové a Tomia Okamury.

Posledně jmenovaný se však proti výtkám TIC ohradil s tím, že zkrátka odmítl spolupracovat s touto organizací, což ale neznamená, že je jeho kampaň netransparentní. V podobném duchu se před několika dny vyjádřila i kandidátka Táňa Fischerová, když v rozhlase prohlašovala, že nemá ni billboardy, a neplatí si žádné agentury aby ji propagovaly, proto je také nemůže nikde uvést.

A co se stane kandidátům, jejichž financování kampaní je neprůhledné? Zdá se, že i v této věci je zákon poněkud děravý. Současný zákon nadto umožňuje žalovat nekalý zisk peněz na kampaň až v době, kdy už vítěz sedí na Hradě. „To by sice mohlo oslabit jeho legitimitu, ale neřeší to podstatu věci,“ poznamenává odborník na ústavní právo Jan Kysela.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…