Dlužíte nám vysvětlení. Pád Kábulu: Temná slova. Z překvapivých úst

16.08.2021 12:01 | Ze sítí

Úprk západních spojenců z Afghánistánu vyvolává i v Česku řadu otázek a úvah. Jednu z nich předložil i ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Podle jeho názoru došlo ve střední Asii k předem dohodnutému předání moci do rukou Tálibánu, což si podle jeho názoru žádá důkladné vysvětlení, jelikož v této zemi umírali i čeští vojáci.

Dlužíte nám vysvětlení. Pád Kábulu: Temná slova. Z překvapivých úst
Foto: AČR
Popisek: Vojenská vozidla v Afghánistánu

Anketa

Jste pro to, abychom zachránili naše afghánské tlumočníky?

17%
79%
hlasovalo: 10514 lidí

Z pohledu západních spojenců skončila afghánská mise v podstatě katastrofou. Ozbrojenci z Tálibánu, kteří byli v roce 2001 zatlačeni do hor a podzemních úkrytů, se vrátili do Kábulu jako vítězové. Prezident Miloš Zeman již několik let opakuje, že vojáci Aliance měli v Afghánistánu zůstat, protože teroristům se neustupuje.

Politický geograf Michael Romancov položil otázku, co Miloš Zeman v minulosti udělal proto, aby dnes situace v Afghánistánu vypadala jinak. Tatáž otázka ho napadla ve spojitosti s předsedou vlády a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, který také označil odchod Aliance z Afghánistánu za chybu.

„Čím hlasitěji budou prezident a premiér tvrdit, že vývoj v Afghánistánu předvídali a stahování kritizovali, tím spíš bychom se jich měli ptát: Co jste udělali pro to, abychom reagovali včas a přiměřeně situaci?“ zeptal se.

Afghánistán

Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský poznamenal, že sitace v Afghánistánu ukazuje na domluvené předání moci, a pokud skutečně taková smlouva existuje, čeští občané si zaslouží její důkladné vysvětlení.  

„To, co se děje v Afghánistánu, nemá charakter vítězství jedné strany v občanské válce, ale více méně vyjednaného předání moci. Na jedné straně snad zůstaneme ušetřeni pohledu na masové krveprolití. Na druhé nám někdo dluží vysvětlení. Riskovali tam životy i naši vojáci,“ pravil Žantovský.

Afghánistán

Konzervativní publicista Roman Joch zasadil další úder a konstatoval, že stát na straně spojenců USA je smrtelně nebezpečné.

„Všímají si toho nejen v Indii, ale i v Moskvě, Pekingu, Teheránu. Být nepřítelem US je nebezpečné, ale být spojencem US je smrtící. Nejde jen o Afgh; toto povzbudí všechny nepřátele Západu, naše nepřátele. Západ je v krizi, vnitřní i vnější, v jaké nebyl od 2. poloviny 70. let,“ nešetřil kritikou Joch.

Afghánistán

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

17:30 Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

Po zrušené akci ve Starém Plzenci vystoupil právník Ondřej Dostál, číslo 2 na europarlamentní kandid…