Dlužníci, pozor. Exekutoři vám budou moci zabavit i družstevní byt, už za rok

16.03.2012 8:52

Dlužíte např. za telefon a bydlíte v družstevním bytě? Raději byste měli co nejrychleji zaplatit, příští rok by vám totiž exekutor mohl přijít zabavit i váš družstevní byt. Dosud něco takového není možné, ale změní to novela exekučního řádu. Ta by mimo jiné měla také vést k zamezení pletichaření při dražbách a měla by omezit prostor pro korupci.

Dlužníci, pozor. Exekutoři vám budou moci zabavit i družstevní byt, už za rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační koláž.
reklama

Příští rok nabude účinnosti novela exekučního řádu, podle které bude možné dlužníkům zabavovat také jejich podíly v bytových družstvech. Jedná se o přelomovou záležitost, dosud něco takového nebylo možné, protože šlo o majetek bytového družstva a ne dlužníka. Zprávu přináší dnešní Právo.

Pletichaření při dražbách odzvoní

 „Dražba se obecně dostává do popředí. Novela umožní dražbu obchodního podílu dlužníka nebo dražbu členství bytového družstva. Často je to jediná významná hodnota, kterou povinný (dlužník) disponuje, ale oprávněný (věřitel) dnes dostane od družstva jen deset tisíc, i když má byt, respektive členství povinného v družstvu hodnotu dvou milionů,“ zdůvodňuje opatření náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Dražit bude možné i pohledávku, kterou vlastní dlužník, jemuž dluží zase někdo jiný, což je přínosné např. v situaci, kdy podnikatele dostane do úzkých druhotná platební neschopnost. Zamezí se také pletichaření v dražbách a to jednak elektronickými dražbami, ale také díky možnosti nabídnout nejvyšší nabídku na již uzavřenou dražbu a to ještě patnáctý den po jejím uzavření. Takováto finální nabídka ovšem bude muset být alespoň o 25 procent vyšší než původně vítězná. Původní vítěz také dostane možnost částku dorovnat.

Jedná se o tzv. předražku, která má navýšit cenu, čímž se zdaří uspokojit např. více věřitelů, a zároveň omezí prostor pro korupci. Korbel k tomu dodává, že předrážka je legislativní řešení známé již z roku 1896, které však po nástupu komunistů k moci v Československu vzalo za své.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…