Dneškem nabývají účinnosti tři reformní zákony o službách ve zdravotnictví

1. 4. 2012 10:54

Dneškem nabývají účinnosti tři reformní zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě. Rozšiřují práva pacientů a stanoví jim povinnosti. Dojezd sanitek se prodlouží z 15 na 20 minut. Lékařům hrozí za porušení zákona až milionová sankce. Platit začíná také novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, pojišťovny uhradí očkování proti rakovině čípku děložního dívkám od 13 do 14 let věku.

Dneškem nabývají účinnosti tři reformní zákony o službách ve zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) přinesou zákony pacientům řadu změn k lepšímu. Lékaři i pacienti mluví o právní nejistotě, výklad řady ustanovení je prý nejasný.

Nové povinnosti pro nemocnice i pacienty

Úplnou novinkou a rozšířením práv pacienta je možnost určit, zda chce být oživován, když už o sobě nedokáže rozhodovat. Prohlášení platí pět let, musí mít písemnou formu, lze ho kdykoli změnit. Novinkou je i souhlas obou rodičů s léčbou dětí, podle kritiků však práva pacientů omezuje.

Poprvé je dána povinnost pro pacienty projevovat součinnost s poskytováním péče, řídit se pokyny lékaře a dodržovat léčebný režim. Svaz pacientů tvrdí, že lékaři tak dostanou možnost zbavit se nepohodlného pacienta. Pro zdravotnická zařízení znamenají nové zákony řadu povinností a zřejmě i komplikací.

Problémy lze očekávat i s úhradami, které v souvislosti s novými právy vzniknou. Pacient třeba před zásadní operací má právo na názor druhého odborníka. Není jasné, kdo ho zaplatí. Má také právo, aby zpráva o jeho zdravotním stavu byla předána jeho praktikovi, není ale stanoveno, kdo to zaplatí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá

21:11 Maláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá

Vyšší rodičovská pro současné rodiče nebude. Ministryně práce Maláčová slibovala, ale koalice její n…